Ознака: текстилна индустрија

Димитров: Македонија станува скапа за производство на текстил

Ако до пред извесен период конфекциите бараа работник плус, денеска се соочуваат со недостиг на работа. Државата станува прескапа за европската мода. Ангел Димитров...

Формулата на шведски Борос може да ѝ користи на македонската текстилна...

Делегација од Македонија на покана на Интернационалниот центар „Улоф Палме“ беше  во посета на шведскиот град Борос, Шведска, соопштија од Здружението „Гласен Текстилец“ -...

Текстилниот отпад шанса за нови бизниси

Магацините и халите на штипските текстилни конфекции се затрупани со текстилен отпад. Материјалот кој останува по шиењето на готовите текстилни производи се складира и...

Седиш на машина, шиеш и никој не ти верува дека не...

Една третина од работничките во текстилната индустрија се соочуваат со здравствен проблем, според истражувањето од „Гласен Текстилец“ Првото професионално истражување од „Гласен Текстилец“ од Штип...

Пендаровски: Не смееме да потфрлиме во заштитата на работниците во време...

Мораме да бидеме свесни дека сосема независно од кризата, не смееме да потфрлиме во заштитата на работничките и работниците во услови на нивна изложеност...

Ангеловска на средба со текстилците и претставници на чевларската индустрија

Преку креирање дигитална платформа се планира да се зголеми конкурентноста и да се отвори можноста за пласирање на финални производи од текстилните компании и...

За текстилците угоре високо, удолу длабоко

Проблемите во текстилната индустрија се повеќеслојни и траат со години. За да се избегне најтемното сценарио, се неопходни редица мерки, но дали и колку...

Царовска: Законот за раст на минимална плата стимулира раст на текстилната...

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска беше во работна посета на општина Ранковце, при што покрај средбата со градоначалникот на општината,...