Ознака: Судски совет

Судскиот совет по вторпат ќе го разгледува извештајот за разрешување на...

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Членовите на Советот половина час пред...

Судијата Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. За него гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање. Негов...

Претседателот на Судскиот совет Караџоски повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информации...

Заев: Судскиот совет да се изјасни за писмото на Бејли

Министерката за правда Рената Дескоска ќе добие инструкции да го отвори прашањето во Судскиот совет што го отвори американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото...

Обвинителството отвори предмет за одлуките за додатоци на плата за членовите...

Oсновното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет по допрен глас по објавите на медиумите за донесените одлуки на Судскиот буџетски...

Петте нови членови на Судскиот совет положија заклетва

Петте нови членови на Судскиот совет на Република Македонија денеска дадоа свеченa изјавa пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на Судскиот совет се...

Судскиот совет загрижен за бегството на Никола Груевски

Загриженост за настанатата состојба со бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, попладнево преку соопштение на својот веб-сајт, изрази и Судскиот совет на Република Македонија. -Од...

Институт за човекови права: Судскиот совет не презел дејствија по извештајот...

Судскиот совет се уште нема преземени никакви дејствија во однос на Извештајот за АКМИС системот, иако до Советот тој беше доставен во декември минатата...

Усогласени законите за судовите и за Судскиот совет

Работните групи на владејачката СДСМ и на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги усогласиле ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судскиот совет. Собраниската...