Ознака: стан

Растат цените на становите во Скопје

Цените на становите во Скопје во четвртиот квартал од 2023 година се зголемиле за седум проценти во однос на истиот период од претходната година,...

Во киоскот на Аце во Кичево – местото каде штo паднаа...

Откако се дозна дека во последното коло на Лотарија на Македонија, жител на Кичево ја добил највисоката премија - околу 500.000 евра, оваа информација...

Пожар во стан во Аеродром, се запалил од плинска боца

Стан во зграда на булевар „АСНОМ“ во Скопје, на потегот меѓу хотел „Русија“ и хотел „Хилтон“ утринава е опожарен од плинска боца. Според информации на...

Една третина од становите се празни

Јасно дека меѓу овие над 300 илјади празни станови најголем удел имаат становите во стари згради и наследените семејни куќи, кои поради нерешените имотноправни...

Приказна со среќен крај: Спасен коњот кој беше врзан и оставен...

Екипи на скопската Зоолошка градина (ЗОО) заедно со директорот Кристијан Стаменов, полиција и инспектор на АХВ спасија коњ, кој бил врзан и оставен без...

Балканците за сопствен стан треба да работат над 11 години

Најскапи се становите во Словенија и во Србија. Купувачите во Љубљана ќе одвојат 15,2 годишни плати, додека во Белград дури 16,1 годишни плата Растот на...

Од удар на гром во зграда во Велес се запали и...

Во силното невреме со дожд кое попладнево го зафати Велес, гром удри во зграда на ул. „Никола Карев“ бр. 3 наспроти ООУ „Васил Главинов“....

Почина жена во пожар во Аеродром

Скопската Противпожарна бригада вечерва изгасна пожар во стан во Аеродром, во кој загинала повозрасна неподвижна жена. Пожарот го зафатил делот со креветот каде лежела жената,...

Седумдесет и пет годишна жена пронајдена почината во стан во Скопје

Седумдесет и пет годишна жена била пронајдена почината во стан во Скопје, соопшти полицијата. Според информации од МВР, синоќа во 20:30 часот во СВР Скопје...

Скопјанец обвинет за лажна продажба на станови

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвиниение против 41-годишен скопјанец поради сторено кривично дело – измама. Обвинетиот во периодот од 6 мај 2020 година до 5...