Ознака: сп 2018

Половина планета се вклучи во ТВ-пренос од СП 2018

Финалето на Светското фудбалско првенство (СП) во Русија во кое играа Франциja и Хрватска, го гледале во директен телевизиски пренос 1,12 милијарда гледачи, објави...

ВАДА задоволна од активностите за време на СП во Русија

Претседателот на Светската антидопинг агенција (ВАДА) Крег Риди изјави дека анти-допинг службите на Светското фудбалско првенство во Русија биле добро организирани. - Во ФИФА не...

Победата на СП го зголеми моралот на Французите, но не и...

Освојувањето на фудбалското Светско првенство ги претвори Французите, долгогодишни песимисти, во оптимисти, но не ја зголеми популарноста на претседателот Емануел Макрон, покажа анкетата на Институтот...

Од славје до безредие

Двајца навивачи на Франција загинаа вчера вечер додека го славеле освојувањето на светската титула против Хрватска. Во градот Анеси, навивач одлучи да ја прослави титулата...

Белгија е 20-та репрезентација што освојува медал на СП

Белгија ја совлада Англија во „малото финале“ на СП 2018 во Санкт Петербург, со 2-0, и го освои својот прв медал на мундијалите, бронзен...

Нов тактички тренд на СП – голови од прекин

СП 2018 постави рекорд - 68 гола на 63 меча (без финалето Франција - Хрватска) постигнати од прекин (корнер, слободен удар), објави ФИФА во...

Идеалниот тим на СП 2018 по мини-анкета на „Нова Македонија“

Данијел Субашиќ, Бенжамин Павар (Домагој Вида), Рафаел Варан, Дејан Ловрен, Лукас Хернандез, Еден Азар, Кевин Де Брујне, Лука Модриќ, Антоан Гризман, Килијан Мбапе и...

Путин ќе учествува на доделувањето на наградите

Рускиот претседател Владимир Путин ќе учествува на церемонијата на доделување на наградите по завршувањето на финалето на Светскиот фудбалски шампионат 2018 година. Путин исто така...

Невил се сомнева дека Кејн играл повреден на Мундијалот

Англиската јавност тешко ќе ја преболи елиминацијата од Хрватска во полуфиналето на Светското првенство во Русија, а многумина сметаат дека капитенот Хари Кејн е...

Невообичаениот пат до финалето на хрватските господари на хаосот

Фудбалската репрезентација на Хрватска направи големо изненадување со пласманот во финалето на Светското првенство (СП) во Русија, особено ако се земат предвид сите предизвици...