Ознака: Сплит

Промоција на „Културолошки точки на Македонија“ во Сплит

Гласно одекна македонскиот збор во Сплит, Хрватска. Во прекрасниот амбиент на градската библиотека „Марко Марулиќ“ во Сплит се одржа промоцијата на збирката „Културолошки точки...

Најголемиот носач на авиони во американската морнарица се закотви пред Сплит

Вчераутро сплиќани се разбудија со едно огромно изненадување закотвено непосредно пред градското пристаниште. Огромно во вистинска смисла на зборот, бидејќи станува збор за носачот...

Во близина на Сплит се закотви „Џералд Форд“ најголемиот носач на...

Американскиот носач на авиони „Џералд Форд“ се закотви во близина на Сплит, пренесe „Јутарњи лист“. „Џералд Форд“ е најновиот и најголемиот носач на авиони во...

Прокопиев во Сплит ја раскажа приказната за скопските „маала“

По завршувањето на познатиот фестивал „Причигин“ Македонскиот писател Александар Прокопиев беше годинашен гостин на познатиот сплитски фестивал на раскажување приказни „Причигин“, на кој, како и...

Пловечкиот град, тврдина и брод го засени сплитското зајдисонце

Вкупната должина на носачот на авиони „УСС Џорџ Х.В. Буш“ е 333 метри и има зафатнина од над 100.000 тони. Неговата максимална брзина надминува...

Успешен настап на мандолинскиот квартет „Стоби“ од Сплит во Охрид

Со концертот во Музичкото училиште „Методи Патче“ во Охрид, започна турнејата низ Македонија на мандолинскиот квартет „Стоби“ од Сплит. Квартетот кој работи во рамките...

Хоризонтала и вертикала“ на Билјана Билбилоска во Сплит

Изложбата „Хоризонтала и вертикала“ на уметницата Билјана Билбилоска е отворена во галеријата „Студио-21“ во Сплит, Хрватска. На изложбата се изложени 20 графики создадени во...

Пеколно лето на хрватската политичка сцена

Првите луѓе на хрватската политичка сцена, претседателот Зоран Милановиќ и премиерот Андреј Пленковиќ, продолжуваат со продлабочување на меѓусебните конфронтации, по клучни прашања од внатрешната...

Македонија видена со очите на една млада Хрватка

Писмо од Сплит, слики од Хрватска Јелена Новаковиќ е млада девојка, родена во Сплит во 1999 година. Студентка е на факултетот за психологија во Загреб....

Дажди во Сплит

Песничката ја смислив за време на мојот едномесечен престој како писател на резиденција во Сплит во пролетта 2016-та. Станот ми беше веднаш до Диоклецијановата...