Ознака: сон

Исчезнување во сон

Од творештвото за деца на писателот Владо Јаневски Си бил еден добар крал, бил толку добар што сите во кралството го сакале, сите освен неговиот...

Научниците открија колку часа сон ни се потребни секоја вечер

Ако сакате да ја одржите вашата тежина или едноставно да ги намалите мастите во долниот дел на стомакот, треба да спиете околу осум часа...

Кога треба да се разбудите за да бидете продуктивни во текот...

Ако се обидете да станете еден час порано наутро, а потоа кога ќе се вклучи алармот само го одложите, немојте да бидете премногу строги...

Изградувањето на манастирот „Св. Лидија Македонка“ во срцето на иселеникот Тоде...

Остварување на еден животен сон Деновиве Битола и околината сe преполни со туристи. Ги има од секаде, но најмногубројни се повратниците од Австралија, од градовите...

Колку ни треба сон зависи од нашата возраст

Спиењето е суштинска телесна функција за луѓето од сите возрасти. Тоа нѐ одржува здрави и полни со енергија и ги подобрува менталната јасност, меморијата,...

Лошиот сон и неспиењето не прават само умор, го скратуваат и...

Ново истражување со 300.000 средовечни испитаници покажа дека нарушеното дишење при спиењето е поврзано со здравјето на срцето и оти лошиот сон го скратува...

Сон со погреб и со фор

(Или смртта на африканското племе Македумбу-Румбу) Тоа е грд сон, драг читателу, сон со погреб. Веќе петпати го сонувам сè истиот сон во мали измени...

Како да го подобрите квалитетот на сонот

Будењето во текот на ноќта е нормален дел од процесот на спиење, но на многу луѓе им предизвикува проблеми бидејќи не успеваат да заспијат...

Кога сонот се повторува – има некоја порака што треба да...

Соништата што се повторуваат, не се типични кошмари. Тие обично имаат насока да бидат негативни, а за нивно надминување е потребен одреден напор... Имено,...

Недоволниот сон може да го зголеми ризикот од затнати артерии

Новото истражување спроведено на институтот „Каролинска“ во Стокхолм откри врска помеѓу спиењето и зголемениот ризик од периферни артериски заболувања. - Нашата студија сугерира дека спиењето...