Ознака: Совет за безбедност

САД предложија резолуција до Советот за безбедност за поддршка на прекин...

САД предложија резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се изразува поддршка за привремен прекин на огнот во Газа што е можно...

СБ на ОН ќе гласа за прекин на огнот во Газа...

И покрај противењето на американската влада, Советот за безбедност на ОН сè уште планира утре да одржи гласање за прекин на огнот во Газа,...

САД најавија вето на новата резолуција на Советот за безбедност за...

Амбасадорката на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд даде изјава како одговор на извештаите дека Алжир планира да ја стави својата резолуција за прекин на...

Арапските земји апелираа до Советот за безбедност на ОН да побара...

Дваесет и две арапски земји апелираа до Советот за безбедност на ОН да побара итен прекин на огнот во Газа и непречена хуманитарна помош...

Вучиќ бара итна седница на Советот за безбедност на ОН поради...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во денешното обраќање до јавноста истакна дека според Бриселскиот договор и во сите други договори Србија има нормативно право...

Советот за безбедност на ОН ја „омекна“ резолуцијата за Газа, за...

По неколкудневна дебата, Советот за безбедност на ОН денеска усвои резолуција со која се бара поголема хуманитарна помош за цивилното население во Појасот Газа....

Советот за безбедност на ОН уште еднаш го одложи гласањето за...

По промените во компромисниот нацрт за резолуцијата за Газа во Советот за безбедност на ОН, гласањето денеска повторно е одложено. Како што пренесе ДПА, неколку...

Советот за безбедност на ОН повторно без договор за Појасот Газа

Советот за безбедност на Обединетите нации повторно не успеа да се договори за резолуција поврзана со решавањето на хуманитарната криза во Појасот Газа, предизвикана...

Лога ќе бара да се свика Советот за безбедност за осудениците...

Министерот за правда Кренар Лога најавува дека ќе испрати писмо до претседателот Стево Пендаровски за свикување на седница на Советот за безбедност на која,...

Безбедносната состојба е стабилна, нема индиции за можно загрозување, заклучил Советот...

Безбедносната состојба во државата е стабилна и нема индиции кои укажуваат на можно нејзино загрозување, е заклучок од денешната 19. Седница на Советот за...