Ознака: смртна казна

Лога: Уставот ја забранува смртната казна

Министерот за правда, Кренар Лога денеска изрази сочувство до семјствата на 14-годишното девојче Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски изразувајќи надеж дека извршителите на ова...

Амнести интернешнал: Минатата година беа егзекутирани речиси 900 луѓе во 20...

Во својот годишен извештај за смртната казна, невладината организација „Амнести интернешнал“ објави дека речиси 900 луѓе лани биле егзекутирани во 20 земји во светот,...

Белорусија воведе смртна казна за велепредавство

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денес го потпиша законот што овозможува примена на смртна казна врз службеници и припадници на вооружените сили осудени за велепредавство,...

ЕУ: Иранските власти веднаш да престанат со изрекувањето и извршувањето на...

Генералниот секретар на Европската служба за надворешни работи, Стефано Санино во име на високиот претставник на ЕУ за надворешни работи, го повика денеска иранскиот...

Алжир осуди 49 лица на смртни казни поради линч на лажно...

Суд во Алжир осуди 49 лица на смрт поради линч на човек лажно обвинет за подметнување смртоносни шумски пожари за време на продолжениот топлотен...

Времето истекува, порачал еден од Британците соочени со смртна казна во...

На Британецот Ајден Аслин (28) осуден на смрт од судот во самопрогласената Народна Република Донецк (ДНР) поради учество во војната во Украина му е...

Трас: Смртната казна за Британците е прекршување на Женевската конвенција

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас денеска изјави дека пресудите против двајца Британци осудени на смрт во источна Украина ја прекршуваат Женевската конвенција. –...

Во Русија се размислува за враќање на смртната казна

Русија би можела да ја врати смртната казна, изјави шефот на Уставниот суд на земјата. Станува збор за можно укинување на мораториумот на смртната казна...

Во Оклахома по шест години повторно извршена смртна казна

Американската држава Оклахома по шестгодишна пауза продолжи да ја спроведува смртната казна со инјекција. Затвореникот Џон Мерион Грант, осуден за убиство, бил убиен со инјекција...

Макрон: Сакаме укинување на смртната казна во светот

Франција ќе започне кампања за укинување на смртната казна низ целиот свет, како дел од претстојното претседателство со Европската Унија, изјави францускиот претседател Емануел...