Ознака: селектор

Македонските надежи трети на Балканското првенство

ОДБОЈКА Машката репрезентација на Македонија за одбојкари до 18 години, предводена од селекторот Ванче Санев, го освои третото место на Балканското првенство (БП), кое се...

Тактичките задачи на Лазаров мора да бидат спроведени во целост

Верувам дека сите репрезентативци се свесни дека само со голема мотивираност, верба во себе, борбеност и огромна дисциплина во спроведување на тактиката во целост,...

Куман го почна вториот мандат како селектор на Холандија

Куман (59), кој беше селектор на Холандија од 2018 до 2020 година, во април годинава беше ангажиран да ја преземе функцијата по Светското првенство....

Почина поранешниот ракометен селектор Лефтер Бошковски

Прославеното име на македонскиот ракомет Лефтер Бошковски почина денеска во Скопје на 81-годишна возраст. Истакнат ракометен стручњак и педагог, Бошковски беше тренер на повеќе македонски...

Со секој нареден циклус ќе ја подмладувам репрезентацијата

Сметам дека како селектор тоа е вистинскиот пат за иднината на македонската кошарка, во која може да се смета на добри резултати. Без разлика...

Постојат повеќе начини да се победи

Не е доволно само добро да се игра. Се разбира, ако можеме да победиме играјќи добро и да се забавуваме, тогаш е најдобро, вели...

Милевски: Оптимист сум

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022, МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ЈА ПРЕЧЕКУВА ЕРМЕНИЈА Верувам во фудбалерите и во нивниот професионализам. Сите конкурираат за првите 11, исто како...

„Петтото финале на ПОИ е доказ за континуитет на врвните спортски...

БРАНИМИР ЈОВАНОВСКИ, СЕЛЕКТОР По првиот настап и освоеното одлично шесто место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, утринава Наковска-Бикова има нов предизвик...

Милевски: Сакаме победа

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022 Сакаме да покажеме дека заслужуваме да бидеме меѓу најдобрите. Резултатот е секогаш важен. Затоа, во пресрет на подготовките за...

Недев е нов селектор на машката репрезентација

ШАХ Велемајсторот (ВМ) Трајко Недев и член на ШК Алкалоид е новиот селектор на машката шаховска репрезентација на Македонија и на оваа функција ќе биде...