Ознака: свадба

Повеќе од 110 загинати во пожар на свадба во Ирак

Најмалку 113 лица загинаа, а 150 се повредени во пожар што избувна на свадба во северен Ирак. Стотици луѓе биле на свадба во Ал-Хамданија, провинцијата...

Стотина загинати во пожар на свадба во Ирак

Во пожар на свадба во Ирак настрадаа најмалку сто лица, меѓу кои и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на здравствената администрација во Ниневија. Обраќајќи...

Изреката „свадба без оружје не е свадба“ да не важи повеќе!

Употребата на огнено оружје се санкционира по Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а во зависност од последиците, пукањето може да претставува...

Љубов крунисана со брак во Галичник

„ГАЛИЧКА СВАДБА 2023“: Историска традиција, адети, ритуали... Викендов Галичник ечеше од писокот на зурлите и тапаните. Стројни моми и момци, облечени во прекрасната живописна и...

По свадба тапани!

Неспроведувањето на вкупно 166 пресуди на ЕСЧП е најдрска демонстрација на поткопување на кредибилитетот на судот, така што крајно време е Советот на Европа,...

Свадбарска треска го тресе Кичево

Од вообичаената летаргија градот во срцето на Западна Македонија, Кичево, преку ноќ го живнаа гастарбајтерите, кои во голем број речиси во еден ден се...

Струшката полиција ќе спречува пукање и огномети на свадби

Преку контроли и превентивни мерки Одделението за внатрешни работи – Струга ќе работи на спречување на пукање од огнено оружје на семејни веселби, неовластена...

Пукањето на свадбени веселби ќе се казнува од 200 до 500...

Полицијата во Полошкиот регион во наредниов период значително ќе ги засили контролните активности за откривање и санкционирање пукање од огнено оружје, правење на огномети...

Македонска крвава свадба, втор дел

Свадба не треба да почне и да заврши со пукање. Свадбата е чин на „дарување срце и љубов“, а оружјето нема срце. Тоа досега...

Зголемениот број на заразени во Тетово е поради свадба и семејна...

Комисијата за заразни болести ја следи епидемиолошката состојба во Тетово и е во комуникација со локалниот центар за јавно здравје по зголемувањето на бројот...