Ознака: Сараево

Сараево повторно меѓу најзагадените градови во светот

Сараево вчера повторно беше на листата 10 најзагадени главни градови во светот, покажуваат податоците на „Ер Вижуал“. Порталот Кликс наведува дека по неколку дена релативно...

Застрелан син на имотно семејство во Сараево

Наследникот на богато семејство, 30-годишниот Милош Остојиќ, е убиен завчера во источно Сараево, во класична заседа. Тој е ранет пред клубот „Спарта“, а од...

Загреб и Сараево се заплеткаа во моделот на конститутивност

Политичарите од Хрватска и од Босна и Херцеговина продолжуваат да носат деструктивни одлуки, од кои граѓаните во двете соседни земји ќе бидат губитници Односите меѓу...

Изгоре автомобилот на инспекторка што ја истражувала авто-мафијата

Два автомобила биле опожарени утрово во Сараево, јавуваат сараевските портали. Според истите извори, еден од опожарените автомобили и припаѓа на полицајката која работела на откривање...

„Мрачниот туризам“ ги привлекува странците во Сараево

Сопственикот Аријан Курбашиќ (27) знае дека неговата идеја за гостопримство не е по сечиј вкус, па затоа е подготвен за отстапки, со цел да...

Сараево најзагаден град во светот

Сараево вчера беше најазагден град во светот со индекс на квалитетот на воздухпт од 268 единици, соопштија американските власти врз основа на податоците за...

Автомафијата врти 50 милиони евра

Кражбата на автомобили во Босна и Херцеговина стана поисплатлив бизнис од шверцот на дрога, затоа што казните се помали, а заработувачката е многу повисока Автомафијата...

Истрагата за убиените полицајци не вроди со плод, побарана помош од...

Полицискиот комесар во МВР на Босна, Мевлудин Халиловиќ  потврди дека истрагата за убиството на двајца полицајци извршено пред седум дена, се уште трае и...

Почина и вториот полицаец во оружениот инцидент во Сараево

Двајца полицајци починаа откако утрово беше пукано на полициска патрола во Сараево. Едниот полицаец почина на самото место на инцидентот, а вториот по повеќечасовна...

Сараево главен град само на хартија

За некои испитаници од српскиот и хрватскиот ентитет главен град е Бања Лука, односно Мостар Сараево, правно, е главен град на Босна и Херцеговина, но...