Ознака: Сараево

Заев во Сараево ќе ја прими наградата за европска личност на...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во работна посета на Сараево, каде ќе ја прими наградата „Златна плакета - европска личност на годината“ од...

Македонската опера и балет ќе гостува во Сараево

Македонската опера и балет по покана од Сараевската филхармонија ќе гостува на меѓународниот фестивал на културата „Башчаршиски ноќи“ во Сараево, Босна и Херцеговина, кој...

Најмногу награди за „Сараевскиот воен театар“

Меѓународното жири на 5-от Интернационален фестивал на комедијата „Гола месечина“, кој се одржа од 18 до 24 јуни, во состав Иван Лео Лемо (претседател...

Во Сараево изложба за Скопско кале

Во Земаљскиот музеј во Сараево од денеска до 20 јули, Музејот на градот Скопје ќе се претстави со изложбата „Скопската тврдина - симбол на...

Асгар Фархади е претседател на жирито во Сараево

Организаторите на 24-от „Сараево филм фестивал“ објавија дека еден од најзначајните филмски творци на денешницата, двократниот оскаровец Асгар Фархади, ирански режисер и сценарист, ќе...

Сараевската власт и полицијата против визуелното загадување

Стручната јавност се противи на акцијата за бришење на графитите од сараевските улици и посочува и на други проблеми со кои се нагрдува градскиот...

Олујно невреме го погоди Сараево (Видео)

Главниот град на Босна и Херцеговина(БиХ) Сараево денеска беше погодено од олујно невреме проследено со пороен дожд, грмотевици и град. За кратко време наврнало огромно...

Ердоган и Изетбеговиќ почнаа со предизборни калкулации од Сараево

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на митингот во Сараево ги искритикува европските земји, кои одбија да му дозволат да одржи предизборни собири на нивната...

Запрен конвој со автобуси со мигранти

Автобусите со мигранти, кои од Сараево тргнале кон Мостар, биле запрени кај Коњиц и оневозможено им е заминувањето до бегалскиот центар во Салаковец, потврди...

Митинг на Ердоган во Сараево пред 15.000 луѓе

Управата на полицијата на кантонот Сараево, од Унијата на европски турски демократи, доби барање за одобрување на јавниот собир на турскиот претседател Реџеп Таип...