Ознака: сад опен

Ѓоковиќ со нови рекорди стигна до полуфиналето

ТЕНИС - ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР САД ОПЕН Ѓоковиќ, кој е рекордер со 23 гранслем-титули, ја забележа 250-та победа на гранслем-турнирите против првите десет играчи, четврта година има...

Новак Ѓоковиќ ќе може да игра на САД Опен

Со одлуката на американската администрација од 11 мај се укинува обврската за задолжителна вакцинација против ковид-19 за странски државјани, кои сакаат да влезат во...

Ѓоковиќ се надева на промена што ќе му овозможи да игра...

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ проговори за неможноста да учествува на мастерс-турнирите во Индијан Велс и Мајами, откако на освојувачот на 22 гранслем-трофеи му беше...

Нов триумф на Швјонтек во финале без загубен сет

Швјонтек (21) во финалето на САД опен ја победи Жобер (6-2 и 7-6) и го освои третиот гранслем-турнир во кариерата. Таа е втората тенисерка...

Китинов: Забраните ја направија трката неправедна кон Ѓоковиќ, но нејзината неизвесност...

Едно од најголемите спортски ривалства на денешницата не доби ново поглавје во Њујорк, откако на САД опен изостана ново соочување помеѓу тениските соперници Новак...

Кир­јос и Медведев го одржаа ветувањето – приредија шоу

Во меч кое тра­е­ше ре­чи­си три ча­са, Кир­јос сла­ве­ше со 7-6, 3-6, 6-3 и 6-2 и се пла­си­ра ме­ѓу нај­до­бри­те осум­ми­на ТЕНИС - САД ОПЕН Австралиецот...

Радукану е третата шампионка елиминирана во првото коло

Таа загуби од Ализ Корне (3-6, 3-6) и им се придружи на Светлана Кузњецова, освојувачка на турнирот во 2004-та, и на Германката Анџелик Кербер,...

Жал ми е поради Новак, но тенисот е поголем од сите...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја коментираше одлуката на американските власти да му забранат влез во САД на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, бидејќи не е...

Ѓоковиќ објави дека нема да настапи на САД Опен

Поранешниот најдобар светски тенисер Новак Ѓоковиќ објави денеска дека нема да може да отпатува во Њујорк за последниот грен – слем турнир сезонава САД Опен,...

Се навестува дека Ѓоковиќ нема да игра во Њујорк

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ веројатно нема да учествува на претстојниот гранслем-турнир САД опен. Ѓоковиќ официјално не се повлече, ниту е отстранет од списокот учесници,...