Ознака: сад опен

Солзите на Ѓоковиќ го обиколија светот

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ не успеа да го комплетира календарскиот гранслем, откако синоќа загуби од Данил Медведев (4-6, 4-6 и 4-6 по сетови)...

Медведев го сопре походот на Ѓоковиќ

Данил Медведев го спречи најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ да стигне до рекордниот 21-ви гранслем-трофеј, совладувајќи го убедливо во финалето на САД опен со...

Тениската сензација Радукану го освои САД опен без загубен сет

Британската тениска сензација Ема Радукану (18) испиша историја на гранслем-турнирот САД опен, совладувајќи ја Канаѓанката Лејла Фернандес (19) со 6-4 и 6-3 по сетови...

Ѓоковиќ е на чекор од рекордниот гранслем-трофеј

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра против Данил Медведев во финалето на последниот сезонски гранслем-турнир САД опен. Првиот носител на турнирот, за три...

Ѓоковиќ урна уште еден рекорд на Федерер

Најдобриот светски тенисер моментно, Новак Ѓоковиќ, урна рекорд кој беше во сопственост на Роже Федерер и се пласира во полуфиналето на гранслем-турнирот САД опен....

Тинејџерката Фернандез продолжи со изненадувањата

ТЕНИС - САД ОПЕН Одличната Канаѓанка Лејла Фернандез се пласира во полуфиналето на тенискиот гранслем-турнир САД опен, елиминирајќи ја петтата светска тенисерка и петта носителка...

САД опен заврши за 22 носители, тинејџерот Свајда направи изненадување

ТЕНИС По четири натпреварувачки дена на Отвореното тениско првенство во Њујорк, годинашниот гранслем-турнир САД опен заврши за 15 носители и седум носителки. Кај мажите на турнирот...

По првиот ден, годинашниот САД опен заврши за девет носители

ТЕНИС Британската тениска ѕвезда Енди Мареј го заврши својот настап на Отвореното првенство на САД, откако по речиси петчасовна неизвесна средба го загуби дуелот од...

САД опен и без сестрите Вилијамс

ТЕНИС Една од најдобрите тенисерки на сите времиња, Американката Серена Вилијамс објави дека поради повреда е принудена да го пропушти претстојниот гранслем-турнир САД опен, кој...

Рекорден награден фонд на САД опен, но помалку пари за шампионите

ТЕНИС Повеќе пари ќе бидат наменети за тенисерите и тенисерките што порано ќе го завршат натпреварувањето. Зголемување од 66 отсто на наградите ќе има за...