Ознака: роденден

Во Северна Кореја годинава за првпат се положи заклетва за лојалност...

За првпат откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја презеде власта во 2011 година, годинава од севернокорејските граѓани беше побарано да се заколнат на...

Столе Попов награден за белегот што го остава во македонската кинематографија

Роденден на Кинотеката на Македонија Денеска (29 април) Кинотеката на Македонија го одбележува својот роденден, односно датумот кога е основана во далечната 1974 година. Кинотеката...

Љубица, најстарата Македонска во Австралија, наполни 100 години

Според австралиските медиуми, најстарата Македонка која живее во Австралија е Љубица Бакреска, родена на 7 октомври 1923 година, во село Велгошти, Охрид. Таа денес во...

Проектот „Ракомет за секое дете“ го прослави вториот роденден со натпревари,...

Со првиот Јуниор Куп, турнир во мини ракомет, најголемата школа за ракомет во Македонија, дел од проектот „Ракомет за секое дете“, го прослави својот...

Мамо, денес ѝ е роденден на нашата Македонија

КАКО СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 8 СЕПТЕМВРИ, ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАКЕДОНИЈА Со оглед на тоа што се тазе ученици, па сѐ уште не знаат да пишуваат,...

ССНМ со реакција за инцидентот кога родител попречи телевизиска екипа затоа...

Во Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници сме вознемирени и крајно разочарани од случувањата при снимање на прилог на Алфа кога граѓани се...

Младите уметници од „Артика“ со своите дела му го честитаа роденденот...

Креативно катче И, ете, на 8 јули, нашето „Колибри“ ќе наполни точно 65 години. Како што знаете сите, овие изминати месеци од 2023 година, на...

Денеска им е роденден на поетите Васил Мукаетов и Филип Димкоски

Двајцата омилени писатели за деца, Васил Мукаетов и Филип Димкоски, иако се од различни генерации, многу се почитуваат и добро соработуваат. Тие имаат и...

„Ре-медика“ го прослави 18. роденден: Врвно здравство заокружено со полнолетство

Денеска сме сведоци дека тестот на зрелоста „Ре-медика“ го положи успешно, справувајќи се со сите притисоци, негативни гласини и афери кои беа насочени кон...

Ковачевски и Донев, разговараа за достоинствено чествување на роденденот на Делчев,...

Прeмиерот Димитар Ковачевски денеска оствари телефонски разговор со техничкиот премиер на Република Бугарија, Галаб Донев, во чиј фокус биле актуелните теми во двете држави,...