Ознака: римокатоличка црква

Папата ги осуди „камењата на сопнување“ на патот кон мирот

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, во денешната велигденска порака „До градот и светот“ ги осуди бројните „камења на сопнување“ на патот кон мирот...

Папата Франциск одбележува 10 години на чело на Римокатоличката црква

Папата Франциск денеска одбележува 10 години на чело на Римокатоличката црква со миса со кардинали во капелата Санта Марта во Ватикан. Роден во Аргентина, Франциск, кој има...

Папата прогласи десетмина нови светци

Папата Франциск денеска прогласи за светци десет луѓе блиски до Римокатоличката црква. Меѓу нив се холандски свештеник, антинацист убиен во концентрациониот логор Дахау и француски...

Папата Франциск: Некои црковни водачи се надеваа дека нема да преживеам

Папата Франциск рече дека некои луѓе во Католичката црква се надевaле оти тој нема да ја преживее неодамнешната операција на дебелото црево и ги...

Ајде да биде чисто како постојано да ни доаѓа папата

Скопје блесна како никогаш досега и навистина е убава сликата што ја гледаме. Можеме ли и натаму да ја задржиме, за да го гледаме...

Папата ќе престојува само 10 часа во Македонија

Папата Франциск, поглаварот на Римокатоличката црква, предвидено е да ја посети Македонија на 7 мај годинава. Тој ќе биде првиот папа што воопшто некогаш...

Ќе дојде ли папата во Македонија?

На официјалната веб-страница на Ватикан единствена официјална информација за предвидени патувања на папата Франциск надвор од Италија за 2019 година е онаа за посетата...

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници

Папата Франциск расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандал со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан. Расчинети се надбискупите Франциско Хозе Кокс Хунеус од...

Папата Франциск прифати оставки на двајца бискупи од Чиле

Папата Франциск денеска ги прифати оставките на двајца бискупи од Чиле, каде исто така се истражуваат случаи на сексуално малтретирање на малолетници. Се работи за...

Папата ја повика меѓународната заедница да реагира за прашањето со мигрантите

Папата Франциск денеска ја повика меѓународната заедница да реагира решително и брзо за да ги спречи трагедиите на мигрантите на море. Папата изрази жалење поради...