Ознака: ресурси

Заев: Ја отворив и потребата од вонредна состојба поради коронавирусот

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба изјави дека е договорено да не се одржат изборите на 12 април. Тој исто така рече...

Битка за либиските ресурси

Светските и регионалните сили, кои поддржуваат две спротивставени страни во либискиот конфликт, ризикуваат катастрофална индиректна војна со далекосежни последици во регионот и пошироко. Офанзивата...

Трамп нема да загуби од демократите, туку од трговската војна со...

Њузвик Претседателот Доналд Трамп ќе ја темели својата кампања за втор мандат на силната економија. Невработеноста е на најниско ниво во последните 50 години. Бирото...

Судир меѓу Турција и Кипар за природните ресурси во морето

Бродот „Јавуз“ се закотви североисточно од полуостровот Карпасија, кој е обиколен од спорни територијални води. Другиот турски брод „Фатих“ е закотвен на околу 37...