Ознака: РЕК „Битола“

Привршува изградбата на новиот БТО јагленов систем во РЕК „Битола“

Наскоро во фукција ќе биде ставен новиот БТО систем во рудникот ПЈС Суводол во РЕК „Битола“. - Системот е изграден со речиси целосен влог на...

Се санира Блок 3 во РЕК Битола

Блок 3 на РЕК “Битола“ попладнево е исклучен од мрежата заради сервисни активности на опремата во постројката. Интервенцијата се реализира во период кога временските услови...

Приведени двајца осомничени за кражба од РЕК „Битола“

Полициски службеници од Полициското одделение Новаци вчера ги лишиле од слобода З.М. (21) и Б.К. (19) од Битола, осомничени за извршено кривично дело „кражба“. Полицијата,...

РЕК „Битола“ работи со трите блока, цената на струјата не се...

Во работна посета на РЕК „Битола“ денеска беше претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, кој присуствуваше на официјалното пуштање во употреба на третиот блок на комбинатот. -...

Блок 3 на РЕК „Битола“ ставен во функција по 366 дена...

Блок 3 на РЕК „Битола“ е ставен во функција, а од вчера попладне во 17.35 часот е синхронизиран со македонскиот електроенергетски систем и испорачува...

Блок 1 на РЕК „Битола“ исклучен од мрежа поради скинати цевки...

Блок 1 на РЕК „Битола“ утрово е исклучен од мрежа заради скинати цевки во котелот на постројката, соопшти ЕСМ. Во тек е дефектажа која...

Блок 1 на РЕК „Битола“ вратен во мрежа

Блок 1 на РЕК „Битола“ утрово е вратен во мрежа. Од АД ЕСМ соопштија дека по завршување на сервисно–ремонтните активности, постројката е во функција...

РЕК „Битола“ доби А-интегрирана дозвола

Најголемиот електроенергетски комбинат во државата, РЕК „Битола“ доби А-интегрирана дозвола. Од Министерството информираат дека РЕК „Битола“ на почетокот на месецов доби А-интегрирана дозвола, а како...

Се сервисира блок 1 на РЕК „Битола“, предвидено е застојот да...

Во РЕК „Битола“ утрово започнаа сервисно-ремонтни активности на Блокот 1, со цел подобрување на неговата стабилност и доверливост во работата. Застојот во производството од...

Блок 1 на РЕК „Битола“ во краткотраен прекин, производството се надоместува

Од електроенергетскиот систем ноќеска околу полноќ  е исклучен Блок 1 на РЕК „Битола“. Се работи за планско исклучување заради санација на кондензаторот и на...