Ознака: Пјонгјанг

САД, Јужна Кореја и Јапонија активираа систем за следење на воените...

САД, Јапонија и Јужна Кореја денес соопштија дека целосно го активирале системот за откривање и проценка на лансирањето на севернокорејските проектили во реално време...

Пјонганг ги обвини САД и Јужна Кореја дека со воените вежби...

Пјонгјанг соопшти дека ќе преземе соодветни мерки против „лудилото на воените подбуцнувачи“. - Нивниот заговор воено да не скршат е уште еден јасен показател дека...

Властите во Пјонгјанг наредија петдневно заклучување поради „респираторна болест“

Севернокорејските власти наредија петдневно заклучување на жителите во главниот град Пјонгјанг поради појава на „респираторни заболувања“. Ова е прва ваква мерка откако Северна Кореја прогласи...

Јужна Кореја и САД со четири ракети возвратија на Пјонгјанг

Растат тензиите на Далечниот Исток Подготвил: Mарјан Велевски Јужна Кореја и Соединетите Американски Држави лансираа четири ракети земја-земја кон Јапонско Море, како одговор на серијата проектили...

Пјонгјанг го обвини Вашингтон дека води биолошка војна во Украина

Северна Кореја денеска ги обвини САД за производство на биолошко оружје во Украина, повторувајќи ги идентичните руски обвинувања што во март беа отфрлени од...

Mеридијани

Брисел - Европската комисија ќе објави нов извештај за Русија по консултациите со американскиот претседател Џо Бајден, кој исто така вчера се очекуваше да...

Кореецот што лета балони, а Пјонгјанг сака да го ликвидира

Црно возило застана на паркинг во јужниот дел на Сеул и тројца мажи излегоа од него среде летната горештина. Двајца од нив беа полицајци,...

Меридијани

Вашингтон - Американски борбени авиони пресретнале руски авиони и бомбардери двапати на 10 јуни на брегот на Алјаска, соопшти американската команда за воздушна одбрана,...

Меридијани

Пјонгјанг - Насмеаниот севернокорејски лидер Ким Јонг-ун е снимен како претседава на седницата на Централниот комитет на владејачката Работничка партија. На фотографиите објавени од...

Пјонгјанг го зголемува притисокот пред продолжувањето на преговорите

Северна Кореја потврди дека успешно тестирала нов вид балистичка ракета, лансирана од подморница. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун им честиташе на оние што успешно го...