Ознака: Претседателски

Гувернерот на Флорида, Рон де Сантис, влегува во трка за...

Републиканскиот гувернер на Флорида, Рон де Сантис, поднесе документација за номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД во 2024 година до Федералната изборна...

Резултати од првиот круг на француските претседателски избори

Францускиот претседател Емануел Макрон, со освоени 27,6 отсто од гласовите во првиот круг од претседателските избори, ќе се соочи со тежок втор круг против...

Нормален разговор или злоупотреба на претседателските овластувања?

Белата куќа објави стенограм од контроверзниот телефонски разговор меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и украинскиот претседател Володимир Зеленски од 25 јули, поради кој Конгресот...

Заврши собирањето потписи за претседателските кандидати

На полноќ помеѓу саботата и неделата заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Потребните 10.000 потписи, како што беше потврдено, ги собраа Гордана...

Самостојни претседателски избори?

Овие, шести по ред, ќе бидат значајни по две работи: тие се први избори по промената на името и самостојни претседателски првпат по 2004...

Претседателските избори како референдум за НАТО и за ЕУ

Претседателските избори во Црна Гора ќе бидат повторување на референдумот за независност, а истовремено и гласање за НАТО и за ЕУ, оценува московски „Комерсант“....