Ознака: претседателски кандидат

Левица има претседателски кандидат, Ванковска ги собра потребните потписи

Партијата Левица соопшти дека професорката Билјана Ванковска ги собрала потребните 10.000 потписи од граѓаните за нејзината кандидатура за претседател на државата. - Левица има претседателски...

Максим Димитриевски ги собра потребните 10.000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10.000 потписи за кандидат за претседател. - Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател! Благодарам за поддршката. Продолжуваме заедно...

Таравари: Дојде време државата да има претседател Албанец, не технички туку...

Претседателот на Алијанса за Албанците (АА) и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари денеска објави дека ќе биде кандидат за претседател  на државата. Неговата кандидатура, како...

Мицкоски: Мериме имиња независно од огласот за претседателски кандидат, моментно не...

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе одржи конститутивна седница на Републичкиот изборен штаб Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека во моментов постои оглас за избор на кандидат...

Професорката Билјана Ванковска претседателски кандидат на Левица

Професорката Билјана Ванковска ќе биде кандидат на партијата Левица за претседателските избори. Ова го соопшти претседателот на Левица, Димитар Апасиев, кој истакна дека го имаат...

По одбивањето на Трамп, Републиканскиот комитет ја повлече резолуцијата со која...

Републиканскиот национален комитет  ја повлече својата резолуција да го прогласи Доналд Трамп за партиски претседателски кандидат за 2024 година, неколку часа откако поранешниот претседател...

СДСМ ќе формира влада со јасна европска визија, не сум имал...

Секоја политичка партија има право да одлучува како ќе настапува на изборите. Но, на 8 мај СДСМ ќе формира влада со јасна европска визија...

Пригожин: Ќе се кандидирам за претседател на Украина

Шефот на паравоената група Вагнер, Евгениј Пригожин денеска изјави дека има намера да се кандидира за претседател на Украина во 2024 година. -Гледајќи сè околу...

Селфи-кампањата на Ворен ги притисна ривалите

По повеќе од шест недели од почетокот на нејзината претседателска кампања и 105 митинзи во различни градски Собранија во САД, сенаторката од сојузната држава...

На полноќ завршува собирањето потписи за претседателските кандидати

Вечер на полноќ ќе заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Засега сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова,...