Ознака: премин

Во Истанбул пронајден таен подземен премин стар 1.500 години

Таен подземен премин стар 1.500 години, кој преживеал многубројни земјотреси, неодамна беше откриен за време на археолошките ископувања во урнатините на црквата „Свети Полиевкт“...

Израел го отвори преминот за да може Газа да добие помош

Израел денес го отвори преминот Керем Шалом за да дозволи помош да пристигне во палестинскиот Појас Газа, објавија израелските медиуми. Преминот се наоѓа на границата...

Откриен мистериозен таен премин под британскиот Парламент

Парламентот на Велика Британија објави дека неодамна откриениот таен премин под неговото здание бил изграден уште во 1661 година, по повод крунисувањето на кралот...

Србија бара подобро решение за преминот Прешево – Табановце

Царините на Србија и на Македонија работат на подобрување на одредени аспекти од заедничката контрола на граничниот премин Прешево - Табановце, посочи заменик-директорот на...

Пешачките премини како црни точки

Тешка сообраќајна несреќа се случи завчеравечер на булеварот Србија во населбата Ново Лисиче, во која на пешачки премин беа прегазени баба и нејзината тригодишна...