Ознака: пратеници

Сто и дваесет пратеници на бугарското Народно собрание поднесоа барање за...

Сто и дваесет пратеници од опозицијата „Има таков народ“, ГЕРБ-СДС, Движењето за правата и слободите и „Препород“ до раководството на 47. Народно собрание на...

Осуммина пратеници го напуштија Слави Трифонов

Бугарија Осум пратеници во бугарскиот парламент од партијата Има таков народ (ИТН) го напуштаат лидерот Слави Трифонов. Осумте пратеници се организирани од министерот за спорт...

Пратениците дискутираа за еден кандидат за уставен судија, професорката Родна Живковска

По неколкучасовна расправа, прекината е седницата на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата. Ова е втор ден како пратениците расправаат за избор...

Пратениците ги поддржаа измените на Законот за земјоделство, следува исплата на...

Со 90 гласови „за“, без ниту еден против и без воздржани, Собранието денеска во рамки на 64-та седница го донесе Предлог- законот за изменување...

Во напната атмосфера, Џафери вчера ја прекина седницата на Собранието, денес...

Претседателот на Собранието Талат Џафери, вчера неколку минути пред 23 часот ја прекина 71. седницата, на која почна расправата по 15. точка од дневниот...

Пратеници во Турција се степаа на расправа за буџетот на МВР

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало за буџетот на Министерството за...

Двајца пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се позитивни на ковид-19, најавуваат гласање во...

Координаторот на пратениката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски и пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Ангелина Петковска се позитивни на ковид-19. Тој во изјава вели дека се...

Белгиските пратеници ги копираат македонските

Посебна програма и софтвер во Белгија ги ловат пратениците колку време дремат на своите телефони за време на седниците, играат игри и слично, наместо...

Милошоски: Пратениците да се обединат за носење на заедничка Резолуција за...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во следните денови во Собранието ќе го предложи текстот на предлог резолуцијата која што ги дефинира македонските државни позиции за евроинтеграции, но...

Пратениците се враќаат во главната сала за седници

По извршениот увид од страна на претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и претставници од Институтот за јавно здравје и Министерството за...