Ознака: пратеници

Пратениците се враќаат во главната сала за седници

По извршениот увид од страна на претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски и претставници од Институтот за јавно здравје и Министерството за...

Митрески: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ избегаа од соочување на аргументите

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ избегаа од соочување на аргументите, тоа е партија која бега од соочување и работи на штета на граѓаните, изјави Јован Митрески,...

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Министерството за здравство соопшти дека утре во А1 СЦ „Борис Трајковски“ ќе се вакцинираат пратениците од Собранието, како дел од критичната инфраструктура опфатена во...

ВМРО-ДПМНЕ предлага пратеници да можат да бидат лица само со македонско...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ предложи пратеници во македонското Собрание да можат да бидат лица кои имаат само македонско државјанство. Тоа би се регулирано преку изменување и...

Толпата во Капитол сакала да ги фати и убие избраните пратеници

Федералните обвинители на САД во поднесокот до судот тврдат дека толпата што упадна во зградата на Капитол сакала да ги фати и убие избраните...

За вакцинирање се пријавиле 51 пратеник во хрватскиот парламент

Една третина, односно 51 пратеник во хрватскиот Сабор се пријавиле за вакцинирање против ковид-19. Пратениците ќе бидат вакцинирани во понеделник во 13 часот, објави „Индекс.хр“. Според...

Пратениците што имале контакт со Муцунски се негативни на ковид-19

Тестираните пратеници и вработени во Собранието кои биле во контакт со Тимчо Муцунски добиле негативни резултати на тестовите за коронавирус. Тие беа тестирани утрово, откако...

Собранието ги верифицира мандатите на четирите нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите четири пратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав Јовановиќ и Лидија Тасевска...

Заев се сретна со пратеници од Албанија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од Љупчо Николовски, заменикот на претседателот на Владата за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки...

Пратениците в сабота ќе гласаат за составот на новата Влада

Собраниската седница на која треба да се избере составот на новата Влада е закажана за оваа сабота со почеток во 11 часот, откако денеска...