Ознака: пратеници

Јане Мицевски и Малиша Станковиќ се нови пратеници на местото на...

Државната изборна комисија ја одржа 109. седница на која Комисијата го разгледа Известувањето доставено од Претседателот на Собранието со кое информира дека Собранието на...

На 29 пратеници од минатиот состав им се прифатени барањата за...

На 29 пратеници од минатиот состав денеска собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата им го прифати барањето за апанажа. Поднесени се и...

Меџити: Тројца-четворица пратеници од „Европскиот фронт“ ќе преминат во „Вреди“

Лидерот на Демократско движење, партијата, која е дел од коалицијата „Вреди“, Изет Меџити истакна дека тројца-четворица од вкупно 18 пратеници колку што доби мандати...

Партиите ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори за пратеници

Претставници на подносителите на листи за кандидати за пратеници во Собранието денеска напладне во Кристалната сала на законодавниот дом, ќе потпишат Кодексот за фер...

ДИК утврди, но и отфрли неколку листи за избор на пратеници...

Државната изборна комисија (ДИК) попладнево, во рамки на 96. седница, ги утврди листите за избор на пратеници поднесени од неколку партии за одреден број...

Партиите ги промовираат кандидатите за пратеници, до 2 април треба да...

Учесниците на парламентарните избори викендов ги промовираат кандидатите за пратеници. За денеска промоции имаат најавено СДСМ и Коалицијата за европска иднина и Движењето ЗНАМ...

Во Албанија суспендирани демократски пратеници

По барање на пратениците од Социјалистичката партија, а поради попречување на нормалното одвивање на вчерашната пленарна седница на албанскиот законодавниот дом, Советот за етика...

Пратениците ја изгласаа потребата од носење на новиот Деловник за работа...

Пратениците денеска со мнозинство гласови ја поддржаа потребата од носење на новиот Деловник за работа кој треба да стапи на сила од следниот парламентарен...

Пратениците се враќаат на работа

Народните избраници се враќаат на работа, закажани седници на Буџетскиот совет на Собранието и на Законодавно-правната комисија Пратениците денеска продолжуваат со работа. Нивниот одмор кој...

За Реџепи пратениците Македонци имаат лажен национализам, Снопче смета дека ЕУ...

Пратениците во Собранието денеска расправаа за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со кој се предвидува вметнување на Бугарите и на уште пет...