Ознака: пратеници

Пратенички реакции за разрешувањето на претседателката на Судски совет Дамева

Пратениците денеска ги осудија настаните во Судскиот совет и ги оценија како крајно негативни. Пратеникот Мартин Костовски од СДСМ не сакаше да ги коментира случувањата...

Договорот за изградба на коридорите 8 и 10д ќе биде презентиран...

Владата информира дека владини претставници и членови на Комитетот за изградба на коридорот 8 и коридорот 10д ,вклучени во овој најголем инфраструктурен проект, ќе...

Нема пратеници од мнозинството кои нема да гласаат за уставните измени,...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека не е точно оти има пратеници од владејачкото мнозинство, односно од СДСМ, кои се против уставните измени. Според...

Пратениците ќе одат на обука за етичко однесување

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на денешната седница усвои курикулум за обука за примена на етичкиот кодекс на пратениците, во согласност со...

Менувам едно вицепремиерско место за пет пратеници

Кучињата лаат, карванот си врви. Па, после ќе се чудиме кога челници на одредени министерства или државни агенции со денови ќе ги нема на...

Поради корупциски скандал ЕП разгледува можност за одземање имунитет на двајца...

Европскиот парламент вечерва ја почна повеќемесечната постапка за одземање на имунитетот од кривично гонење на двајца пратеници кои белгиските истражители сакаат да ги испрашаат...

Пратениците се враќаат на работа

По новогодишните и божикните празници од утре пратениците продолжуваат со работа. Утре треба да се одржи редовната координација на претседателот на Собранието со координаторите...

Потребна e јасна и чиста процедура за промена на Уставот, порача...

Потребна ни е кристално јасна и чиста правна и политичка процедура за промена на Уставот, каква што ѝ доликува на една европска демократија. Никој...

Вицепремиерот Груби верува дека над 80 пратеници ќе гласаат за уставни...

Вицепремиер Артан Груби вечерва, 31 октомври, изјави дека ќе имало повеќе од 80 пратеници за уставните измени и дека сега е време да се...

Предлогот Пенов за министер денес пред пратениците

Собранието денеска треба да ја продолжи 88. седница, на која пратениците ќе дискутираат за предлогот за избор на Ристо Пенов за министер за локална...