Ознака: португалија

Португалија е против фиксни датуми за проширување на ЕУ

Владата на Португалија најави дека проширувањето на Европската Унија не треба да има фиксни рокови, дека нејзините институции мора да се реформираат за да...

Деветто место за Богдановска

Имајќи предвид дека и во 2024 година двете репрезентативки Блажеска и Богдановска остануваат во истата возрасна група, шансите за подобар резултат, па и освојување...

„Генералот и пеперугата“ на фестивал во Португалија

Филмскиот проект „Генералот и пеперугата“ е селектиран за учество на „Фест пичинг-форум“, кој ќе се одржи во рамките на 19-то издание на „Фест“ во...

Португалија, петта ЕУ-земја што одобри активна евтаназија

Парламентот на Португалија го одобри контроверзниот закон за легализирање на активната евтаназија, пренесе ДПА. На петтиот обид да се донесе предлог-законот преку Собранието на Републиката...

Португалија ги суспендира „златните визи“ за богатите странци по критиките од...

Португалија одлучи да престане да дава престој и државјанство на жителите на Кина, Русија и други земји во замена за финансиски инвестиции, поради поскапувањето...

И Македонија и Португалија веруваат во успех

Македонија има голема ракометна традиција. Можеби моментално не е во најдобра форма, но знаеме дека секогаш е силна репрезентација, особено кога игра дома, изјави...

Распродадени сите проекции на „Kајмак“ во Португалија

Сите проекции на филмот „Кајмак“ на Милчо Манчевски на белградски ФЕСТ се распродадени. Ова е засега единствен филм на овој реномиран фестивал за кој...

Во Португалија работниците што имаат деца под 12 години нема да...

Врховниот суд на Португалија пресуди дека компаниите нема да можат да ги обврзуваат работниците да работат во сабота и недела ако имаат деца помлади...

Во Португалија мобилизирани околу 2.000 пожарникари за гасење пожари низ земјата

Португалија, зафатена со трет топлотен бран од почетокот на јули, денеска се справуваше со неколку пожари додека земјата е во состојба на готовност до...

Во Португалија изгореа 24.000 хектари шума во заштитено подрачје

Шумскиот пожар, поради кој и денеска се мобилизирани 1.200 пожарникари,  уништи околу 24.000 хектари вегетација во природен парк во планинска област во централна Португалија. -Пожарникарите...