Ознака: попис

Се бара истрага за градоначалничката на Булќиза по скандалот со лажните...

По откривањето на скандалот со издавањето лажни потврди за „бугарско потекло" во село Острени, област Голо Брдо, населено со Македонци, се бара административна истрага...

МД „Илинден“ ја поздрави судската одлука за притвор на издавачите на...

Македонското друштво „Илинден“- Тирана, ја поздрави одлуката на судот во албанскиот пограничен град Пешкопеја, кој денеска им изрекол мерка притвор на трите лица вмешани...

МАЕИ бара проширување на истрагите за лажните потврди за бугарско потекло

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), по обелоденувањето на скандалот со давањето лажни потврди за бугарско потекло во Острени,...

Бугарија со закани, притисоци и поткуп се обидува да ја асимилира...

Истражувачка сторија на „Топ ченл“ Истражувачката програма „Инсајд стори“ (Inside Story) на албанската телевизија „Топ ченл“ емитуваше сторија за тоа како Бугарија ѝ се заканувала...

Македонците во Мала Преспа не губат надеж дека ќе бидат попишани

Пописот на населението и домаќинствата во Албанија официјално заврши денеска, објави доцна попладнево Инстатутот за статистика, ИНСТАТ. Се додава дека, до 24 месецов, по...

Македонците од Албанија порачуваат: Од кога сме родени знаеме дека сме...

Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она што сме, а за Бугари тоа е само...

Демократски сојуз бара Владата да реагира на грубото мешање на Бугарија...

Демократскиот сојуз ги повикува сите Македонци во Албанија на пописот слободно да ја искажат својата национална и верска припадност, како и мајчиниот македонски јазик...

Османи до Македонците во Албанија: На пописот, слободно изразете ја вашата...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи во видео обраќање до Македонците кои живеат во Албанија, им порача дека овој попис им овозможува слободно да ја...

МАЕИ со повик до Македонците во Албанија: Слободно и гордо пријавете...

Пред утрешниот почеток на пописот на населението и домаќинствата во Албанија, единствената македонска партија во земјата, Македонска алијанса за ервропска интеграција, МАЕИ, ги повика...

МД „Илинден”: Главата горе и изјаснете се она што сме –...

Пред пописот на населението и домаќинствата во Албанија, што почнува утре, Македонско друштво „Илинден"-Тирана ги повика сите Македонците во Република Албанија „да се изјаснат...