Ознака: помош

Светските лидери нудат помош за Турција и Сирија, најавени спасувачки тимови

Светските лидери упатија силна поддршка за Турција и Сирија по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа стотици луѓе. Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни...

ЕК вети нови 450 милиони евра помош за Украина

По состанокот на неколку еврокомесари со членовите на украинската Влада во Киев, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, синоќа соопшти за нов...

Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф Бајден. - Засега нема планови...

Разлика меѓу европската „поддршка“ и американската помош за Украина

Војната во Украина продолжува, а воената и финансиската помош на САД за Украина е сѐ поконкретна и драстично се зголемува. Според повеќето воени аналитичари,...

Дубаи ќе ја добие првата џамија направена со помош...

Првата џамија во светот направена со помош на 3Д-печатач ќе биде изградена во Дубаи. Министерството за исламски прашања и добротворни цели на Дубаи (ИАЦАД)...

Децата сè потешко прозборуваат: Како да ги стимулираме и кога да...

Едно е сигурно, а тоа е дека бројот на деца што доцнат со проговорување, односно доцнат во развојот, од ден на ден станува сѐ...

Бенкси создаде 50 уметнички дела за помош на Украина

Анонимниот британски уличен уметник Бенкси создаде 50 дела за продажба, а приходите ќе бидат наменети за хуманитарна организација за помош на Украина. - Направив 50...

Постигнат е компромис со Унгарија за деблокирање на европската помош за...

Синоќа беше постигнат компромис за распределбата на средствата на Унгарија од ЕУ, со што се овозможи укинување на резервите на Будимпешта за доделување 18...

Орбан вети 187 милиони евра помош за Украина, но би сакал...

Унгарија вети дека ќе и испрати 187 милиони евра на Украина, како дел од планираниот пакет помош од ЕУ. Владата на унгарскиот премиер Виктор...

Германија ѝ нуди на Полска помош во патролирање во нејзиниот воздушен...

Германското Министерство за одбрана денеска информира дека на Полска ќе ѝ понуди поддршка во патролирање во нејзиниот воздушен простор. - Патролите ќе доаѓаат од базите...