Ознака: помош

Сто припадници на АРМ заминуваат во хуманитарна операција во Словенија

Сто припадници на Армијата на Република Македонија заминуваат за учество во хуманитарна операција во Република Словенија. Согласно одлуката на Владата, донесена на вчерашната седница се...

Грција добива помош од 11 земји во справувањето со шумските пожари

Преку европскиот механизам за цивилна заштита и rescEU и по побараната помош од грчка страна за справување со шумските пожари, и Кипар и Хрватска...

Во САД најверојатно украдени над 200 милијарди долари од финансиската помош...

Тврди американски надзорен орган Повеќе од 200 милијарди долари најверојатно се украдени од две големи иницијативи за помош на малите бизниси за време на пандемијата...

Пристигнато е ново барање од Украина за воена помош

Пристигнато е ново барање од украинска страна, за дополнителна воена помош, класифицирано е и во моментов Генералштабот го разгледува, соопшти денеска министерката за одбрана...

Да се зголеми производството на оружје и муниција, на Украина и...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг синоќа, во пресрет на состанокот на министрите за одбрана на ЕУ во Шведска, ја истакна потребата од дополнителна...

Вучиќ: Србија од ЕУ доби неповратни 600 милиони евра за изградба...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Белград изјави дека Србија добила подарок од 600 милиони евра за изградба на дел од брзата пруга Белград-Ниш...

СЗО: Потребна е помош за 26 милиони луѓе во Турција и...

Светската здравствена организација проценува дека хуманитарната помош е неопходна за 26 милиони луѓе во Турција и Сирија. Во Сирија, каде во земјотресот загинаа повеќе од...

ЕУ вети поголема помош за настраданите од земјотресот во Сирија

При посета на турскиот град Газиантеп, кој е меѓу погодените во катастрофалниот земјотрес во Турција, еврокомесарот за кризи Јанез Ленарчич вети поголема помош од...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи...

Петмина спасители од Битола ќе заминат на помош во Турција

Во овие мигови, кога нашите пријатели се соочуваат со големите последици од оваа природна катастрофа, подготвени сме да дадеме помош и поддршка од хуманитарен...