Ознака: поетска книга

Француска критика за поетската книга на Константин Плевнеш

Поетската книга на македонскиот автор и синеаст, Константин Плевнеш, под наслов „Францускиот сон, сонот на Франц Фанон“, во издание на издавачката куќа „Merle Moqueur“,...

Поетска книга на Константин Плевнеш промовирана во Париз

Во познатата париска книжарница „Прозорец на писателите“ викендов беше промовирана поетската книга „Францускиот сон - сонот на Фанон“ од Константин Плевнеш, издадена од издавачката...

Излезе „Триод, триади“ од Христо Петрески

Издавачката куќа „Македонија презент“ ја објави новата поетска книга „Триод, триади“ од Христо Петрески. Книгата содржи вкупно 80 песни, во кои се опеани теми...

Конкурсот „Антево перо“ отворен до 31 август

До 31 август е отворен конкурсот за необјавена поетска книга за автори што творат на македонски јазик, која ја доделува Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте...

Промовирана поетската збирка „Триптих љубов“ од Ставре Џиков

Поетската збирка „Триптих љубов“ од Ставре Џиков денеска беше промовирана во Порта Македонија. - Покрај мојот професионален ангажман, од седум наутро до три попладне, покрај...

Нова поетска книга на Филип Клетников

Деновиве од печат излезе најновата поетска книга на Филип Клетников, „Стојач на работ“, во издание на „Авант прес“. Книгата опфаќа триесетина песни во пет...

Почина рокерот Симеон Иванов – Канго

По тешко боледување на 67-годишна возраст претпладнето во Кочани почина рокерот и гитарист Симеон Иванов - Канго. Повеќе од 50 години се занимаваше со музика...