Ознака: пилот

Пронајден и вториот пилот на МиГ-от што се урна во Хрватска

Авион МиГ-21 на Хрватската армија денеска се урна во близина на Дарувар, јавија хрватските медиуми. Авионот се урна кај Слатина во ненаселена шумска област во Вировитско-подравинската жупанија за време...

Додека служев како пилот во себе носев траума и тага, откри...

Принцот Вилијам, војводата од Кембриџ, откри какво влијание имало врз него соочувањето со моментите на живот и смрт додека бил пилот во авионската Итна...

Уапсен пилот кој со авион сакал да удри во Богородичната црква...

Француската полиција го уапси пилотот, кој најави дека со авион-цесна ќе удри во париската Богородична црква, пренесуваат француските гласила. Полицијата тврди дека за време...

Истрагата покажа дека пилотот е виновен за несреќата во која загина...

Официјалната истрага за падот на хеликоптерот во која беа Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум лица, е завршена и утврдено е дека виновникот...

Пилотот кој прв го проби звучниот ѕид замина на вечен лет

Американскиот пилот Чак Јегер, првиот човек што го пробил звучниот ѕид, почина на 97-годишна возраст, потврди неговата сопруга. - Со голема тага морам да ве...

Дадениот збор на САД малку му значи на авганистанскиот пилот препуштен...

Мохамед Најем Асади и неговата сопруга не спијат со денови, но се обидуваат да останат смирени поради нивната 4-годишна ќерка додека се кријат од...

Пилотот на Емилијано Сала немал лиценца да превезува патници

Дејвид Иботсон, пилотот на авионот со кој се превезуваше Емилијано Сала и кој падна во Ламанш, немал лиценца да превезува патници, се вели во...

Спасен пилот откако авионот му се срушил на далновод [Видео]

Француските екипи за итни случаи спасија пилот на белгиски Ф-16, кој утрово откако се катапултирал, паднал на далновод. Воениот авион се сруши во Бретања,...

Има ли пилот во авионот на НАТО?

По завршувањето на Втората светска војна, САД пилотираа со трансатлантската безбедност. Но под водство на Трамп, Америка ги губи лидерските капацитети. Сега не е...

Пакистан е подготвен да го ослободи индискиот пилот

Пакистан е подготвен да го ослободи индискиот воен полот, кој беше заробен пред некој ден, за да придонесе кон смирување на тензиите со Индија,...