Ознака: пензија

ЕП без Смитс, Јанц, Жерар…, Карабатиќ и Шмид по шампионатот одат...

Европското првенство почнува со мечот Македонија - Франција на 10 јануари од 18 часот, а потоа е дуелот Германија - Швајцарија, од 20.45 часот....

„Пензионерите бараат достоен живот, не сме социјалци“, порачано на протестот за...

Пензионерите излегоа да протестираат за повисоки пензии пред американската амбасада во Скопје, по што продолжија пред владината зграда. „Пензионерите бараат достоен живот“, „Ние пензионерите не...

Не е предвидено линеарно зголемување на пензиите, нема да дозволам нарушување...

Оваа недела се очекува да биде готов извештајот на работната група за пензиите. Во мерките што ќе бидат донесени, како што изјави денеска министерката...

Тренчевска: Пензијата ќе биде исплаќана на секој први во месецот

На секој први во месецот, пензијата ќе биде навремено исплатена и достапна за секој пензионер во државата, посочи денеска министерката за труд и социјална...

Кузеска:Со септемвриската пензија, 330.000 пензионери ќе имаат повисоки месечни примања

СДСМ преку Владата и парламентарното мнозинство што ги предводи, останува посветена на унапредување на економскиот стандард на сите граѓани. Со новиот Општ колективен договор,...

Во пензија заминуваат четворица судии

Судскиот совет на денешната 442 седница утврди престанок на судиска функција поради исполнување на услови за старосна пензија на четворица судии. Станува збор за судиите...

Пензиите ќе се зголемат за 8,4 отсто со мартовската исплата, соопшти...

Пензиите ќе се зголемат за 8,4 отсто со мартовската исплата, согласно одлуката на Владата од март минатата година за новата методологија за усогласување на...

Серена Вилијамс во солзи ја заврши кариерата: Томљановиќ ја испрати во...

Една од најдобрите тенисерки во историјата, Серена Вилијамс ја заврши кариерата откако во третото коло на Ју-Ес Опен беше поразена од Аља Томљановиќ. Томљановиќ во...

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1.000 евра

Народното собрание на Бугарија одобри од 1 јули минималната пензија во земјата да достигне 467 лева (235 евра), а максималната пензија ќе се искачи...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ си префрлаа за состојбата на платите и пензиите

На пленарна седница денеска имавме можност да го видиме односот на СДСМ и ДУИ, односно како владејачкото мнозинство се однесува кон сите категории граѓани,...