Ознака: пелистер

Доцни бербата на боровинките на Пелистер

Оваа година бербата на боровинките во Националниот парк Пелистер ќе почне в недела, на 10 август. Од НП Пелистер велат дека годинава бербата на боровинките...

Пецаковски – седмо засилување за Металург

Тој потекнува од школата на битолски Пелистер, а во Металург играше и во сезоната 2013/2014, кога клубот вторпат стигна до четврт-финалето на Лигата на...

Сите си го присвојуваат „Копанки“

Планинарскиот дом „Копанки“, кој пред нецели шест години изгоре до темел, се враќа во сопственост на државата! Деновиве за ваквото решение битолската јавност беше информирана...

Металург го совлада Пелистер

Металург оствари значајна победа против Пелистер 28-26 во првото коло од плеј-офот во македонската Суперлига. Пелистер во првото полувреме имаше предност и од дури пет...

Брестовац: Пелистер има неколку врвни играчи

Со денешниот меч (18 ч.) во салата Автокоманда во Скопје, помеѓу ракометарите на Металург и Пелистер, ќе започне плејоф-завршницата, односно 27-та трка за титулата...

Започнува трката за 27-та титула ракометен првак

Со дуелите меѓу Металург - Пелистер, Еурофарм - Вардар и Пролет - Бутел ќе почне годинешната плејоф-трка за титулата ракометен првак на Македонија. Улогата на...

Пелистер на чекор до плејофот

Ракометарите на Пелистер и на Струга го одиграа највозбудливиот натпревар во 16-то коло од машката Суперлига. Гостите од Струга повеќе од 50 минути им...

Пелистер се дави во нереализирани ветувања

Повозрасните битолчани, а особено љубителите на спортот, сигурно се сеќаваат, но ова е добра можност со тоа да се запознаат и сегашните (по)млади генерации. Кога...

Шест екипи во трка за плејоф

По 11-те кола во машката Суперлига, шест екипи се во трка за пласман во плејоф-завршницата од домашното првенство, каде што има место само за...

Спасени четири лица завеани од снег на Пелистер

Четири лица завеани во снег во битолското село Горно Ореово, утринава биле спасени од припадници на Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување...