Ознака: пелистер

Оставка на тренерот на Пелистер, Томче Петрески!?

Иако засега нема официјална потврда сепак според извори на Нова Македонија вечерва оставка на тренерската функција во РК Пелистер си поднесе тренерот,...

Бутел го изненади фаворизираниот Пелистер

Ракометарите на Еурофарм и на Струга го задржаа победничкиот ритам и, по три кола, се со максимален ефект од три победи и девет бода...

Продолжува агонијата на Пелистер

Довчерашниот прволигаш битолски Пелистер, резултатската агонија ја продолжи на мечот во Кичево, каде беше поразен од домашниот состав со 1-0. Во не многу квалитетен натпревар...

Само домашни победи

Ракометарите на Пелистер забележаа победа со 32-30 во 2-то коло од машката Суперлига, во дерби-дуелот со Пролет. Домашниот терен им даде сигурност на битолчани,...

Екипите на Гоблен Јуниор и Пелистер одиграа натпревар без голови

Во рамките на 3-то коло од втората фудбалска лига – запад попладнево на стадионот на ФК Башкими во Куманово екипата на Гоблен Јуниор како...

Со пари од ЕУ ќе се штитат и ќе се промовираат...

Грантот од 260.000 евра, кој деновиве му беше доделен на националниот парк „Пелистер“, е само еден од осумте грантови што беа доделени за големите...

Грант од 300.000 долари за Националниот парк Пелистер

Националниот парк Пелистер од Битола ќе добие грант од 300.000 долари од проектот “Подобрување на управувањето со заштитените подрачја”. Овие средства ќе бидат искористени...

Изгореа ли и плановите за реконструкција на „Копанки“

Само во случај доколку ПСД „Пелистер“ ѝ го отстапи домот на општината, дали под концесија или во владение, тие ќе можат со пари од...

„Чкембарите“ се „иселија“ од трибините под Тумбе кафе

По неколкуте последователни порази на фудбалскиот клуб Пелистер, навивачката грпа „чкембари“ му откажа лојалност на клубот. Таквата своја (не)очекувана одлука тие ја соопштија преку...

Металург и Вардар без меѓусебен полуфинален дуел во Купот

Ракометарите на Металург и Еурофарм и на Вардар и Пелистер ќе се сретнат во полуфиналните мечеви на годинашниот завршен турнир од Купот на Македонија....