Ознака: пелистер

Планинар починал на Пелистер

Планинар починал во близина на месноста „Ловечка куќа“ на планината Пелистер. Според првичните сознанија, како што информира Центарот за управување со кризи (ЦУК), се...

Еурофарм Пелистер нов шампион

За битолчани ова е седма првенствена титула, а претходно последен пат била освоена во 2005 година РАКОМЕТ - СУПЕРЛИГА, ПЛЕЈОФ Ракометарите на Еурофарм Пелистер, предводени од...

Веќе видено лани, МЗТ Скопје против Пелистер

Финалната серија по системот 2-2-1 ќе се игра до три победи, а првите два меча и евентуално петтиот ќе се играат во Скопје КОШАРКА –...

Ќе се напијат ли конечно битолчани чај на Копанки?

Пред извесно време се навршија десет години откако во 2013 година до темел изгоре планинарскиот дом „Копанки“ на Пелистер. За жал, и по 10...

На Пелистер ќе се прави Адреналински парк

Директорот Националниот парк Пелистер, Осман Шукриу, го потпиша договорот со фирмата изведувач на Адреналинскиот парк во Националниот парк Пелистер, кој ќе се гради во...

Велосипедистите воодушевени од Пелистер

На падините на Пелистер, на патеката од Копанки до детското одморалиште, во организација на клубот Екстрим бајк од Битола се одржаа финалните трки на...

Љубителите на планината останаа без засолниште на Пелистер

Покрај без планинарскиот дом „Копанки“, кој се запали пред нецели девет години, љубителите на Пелистер деновиве останаа и без „Ловечката куќа“, која откако беше целосно...

Ќе се реконструира патот за Пелистер

После повеќе децении ќе почне реконструкцијата на патот што води до Националниот парк Пелистер. Патот Трново – Магарево, кој води за Национаниот парк Пелистер се...

На Пелистер се одржа вежба за заштита на населението од елементарни...

Денеска во Националниот парк Пелистер, во близина на Инфо центарот се одржа показна теренска вежба која Центарот за развој на Пелагонискиот плански регион ја...

НП Пелистер со иницијатива за наплата на водите од реките, хидроцентралите...

Во настојувањето за комерцијално и рентабилно работење и намалување на приходите од сечење и продажба на огревно дрво, првиот човек на Националниот парк Пелистер,...