Ознака: Пелагонија

Стрежево ја спаси Пелагонија од поплави, вели Граматковски

Акумулацијата Стрежево, која ги зафаќа водите од реките Кишавска, Остречка, Граешка, Злокуќанска, Стара Река, Киндерка, река Шемница и река Драгор, ја спаси Пелагонија од...

Затворена кујната во студентскиот дом „Пелагонија“ поради можно труење со храна

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), во соработка со Центарот за јавно здравје и претставници од Државниот санитарен и здравствен инспекторат,...

Пожарот во „Пелагонија“ предизвикан со бензин откако на вработен не му...

На 15 ноември 2022 во 10 часот во Полициската станица Кисела Вода бил извршен службен разговор со Н.Ј.(35) од Скопје поради сомнение дека на...

По кавга, запалена канцеларијата на директорот на студентскиот дом „Пелагонија“

Две лица ја запалиле канцеларијата на директорот на студентскиот дом „Пелагонија“ во населбата Кисела Вода, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи. Како што...

На житните полиња на „ЗК Пелагонија“ одбележан почетокот на жетвата

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, учествуваше на настан со кој свечено беше одбележан почетокот на жетвата на „ЗК Пелагонија“ АД...

„Битолско поле“ ја спаси Пелагонија од поплави

За разлика од градот Битола, каде обилните врнежи на дожд од 17 литри на м2 предизвикаа доста големи проблеми и за малку не дојде...

Протест на производителите на млеко од Пелагонија

Произодителите на млеко од Пелагонија денеска протетсираа за исплата на субвенциите за минатата, 2019 година и за субвенциите од половината на годинава, како и...

Прилепските стопанственици од идната Влада бараат фокусот да биде ставен на...

Прилепските стопанственици од Регионалната комора - Прилеп ги слушнаа програмите на двете најголеми политички партии во земјава и велат дека се задоволни затоа што...

„Стрежево“ ја почна сезоната за наводнување во Пелагонија

Со зголемувањето на температурите во изминатата седмица и зголемувањето на потребите за вода од страна на земјоделците, јавното претпоријатие „Стрежево“ - Битола почна со...

Градски спорт број еден – фрлање ѓубре од балкон во контејнер

Огромното количество насобран отпад во дворот на студентскиот дом „Пелагонија“ во општината Кисела Вода крена тревога од највисок степен помеѓу граѓаните. Критиките на социјалните...