Ознака: патувања

МНР апелира до сите државјани да се воздржат од патување во...

Министерството за надворешни работи апелира до сите државјани на Република Македонија да се воздржат од патување во Исламската Република Иран, поради масовните и насилни...

Дали луксузните патувања се исти по пандемијата?

Рајскиот архипелаг во Индиски Океан, кристално чистите води на Малдивите, белиот песок и скриените заливи и лагуни со децении ги привлекуваат љубителите на луксузот...

Европа се подготвува за патувања по пандемијата

Брисел Патниците во Европа имаат право на отштета не само во случај ако нивниот лет е откажан туку и ако тој се одложи за повеќе...

Во САД ќе може да се патува со сите вакцини одобрени...

САД од 8 ноември ги отвораат своите воздушни граници за целосно вакцинирани странски посетители кои имаат примено една од седумте одобрени вакцини против ковид-19...

Оние што сакаат да патуваат да се информираат за условите за...

Народниот правобранител упатува апел до граѓаните пред планираните патувања да се информираат за условите за патување што важат при излез и напуштање на државата,...

Зошто ковид-пасошите можат да предизвикаат застој во трансферот на патници?

Граничните премини, аеродромите и пристаништата ќе функционираат побавно од времето пред пандемијата, бидејќи слабата координација помеѓу земјите околу употребата на дигиталните т.н. ковид-пасоши временски...

Путин: Кога ќе се развијат антителата ќе имам повеќе патувања и...

Рускиот претседател, Владимир Путин, првпат се обрати до јавноста по приемот на вакцината против коронавирус. Путин рече дека, кога ќе му се формираат антитела, тој...

Словачка забрани напуштање на земјата за празниците

Владата во Словачка забрани напуштање на земјата поради празниците со цел да се забави пандемијата на коронавирусите, објавија словачките медиуми . Владата соопшти дека патувањата...

ЕК: Намалете го патувањето, но не затвораjте ги границите

Европската комисија ќе испрати писмо до земјите членки во кои ги повикува да се придржуваат кон договорените упатства кога станува збор за можни ограничувања...

Израел и Грција постигнаа договор за слободно патување на вакцинираните туристи

Израел и Грција се согласија дека нивните граѓани, кои примиле вакцина против коронавирусот, ќе може слободно да патуваат во двете земји. - Треба да им...