Ознака: отстранување

Продолжува отстранувањето на времените објекти во Битола

По отстранувањето на киосците за продажба на весници, цигари и други ситни артикли, денеска беа отсранети киосците кај Педагошкиот факултет. На овој дел од Битола...

Мисијата на КФОР ги отстрани последните барикади во северно Косово

Мировната мисија на Косово предводена од НАТО (КФОР) денеска го заврши отстранувањето на последните неколку возила што ги блокираа патиштата на северот на Косово,...

Отстранување на ветото и македонските ЕУ-интеграции

Соочена со новите предизвици од војната во Украина, на Европската Унија ѝ е тешко да се одлучи како да се справи со нив. Тензијата...

Се отстранува нелегално изграден објект под Кале

Секторот за инспекциски работи продолжува со отстранувањето на незаконски поставени и изградени објекти на територија на Општина Центар. Со придружба на механизација се отстранува градба...

Чикаго ги отстранува спомениците на Колумбо, најавува ревизија на сите споменици

Чикаго отстрани два споменици на Кристофер Колумбо, што е привремена мерка, а властите објавија дека ќе ја разгледаат соодветноста на сите споменици во градот,...

„Лореал“ отстранува зборови од производите поради протесите против расизмот

Компанијата „Лореал“ одлучи да ги отстрани зборовите „бело“, „белеење“, „фер“, „правичност“, „светлина“, „осветлување“ од описот на козметичките вечерни производи за кожа на нивните пакувања,...

Њујорк ќе отстрани споменик на Рузвелт поради расистички контекст

Њујорк денеска соопшти дека ќе ја отстрани статуата на 26-от американски претседател на САД, Теодор Рузвелт, од Менхетн поради неговите ставови кои се сметаат...

Започна отстранувањето на диви објекти на крајбрежјето на Охридското Езеро

Општина Охрид денес започна активности за отстранување на урбаната опрема и остатоците од објекти кои се лоцирани на крајбрежјето на Охридското Езеро, на потегот...

Се работи на отстранување на проблемите на мобилниот оператор „А1 Македонија“

Мобилниот оператор „А1 Македонија“ преку кратко соопштение ја известува јавноста дека денеска се случил неочекуван технички проблем во мрежата, поради што кај дел од...

Нови решенија на Центар за отстранување урбана опрема

Изминатиов период општината Центар издаде повеќе решенија за отстранување диво и нелегално поставена урбана опрема. Секторот за инспекции на општината Центар во рамките на...