Ознака: отвори

Оперската дива Анџела Георгиу го отвори „Охридско лето“

На Античкиот театар во Охрид, во присуство на многубројни домашни гости и гости од странство, свечено беше отворено 63. издание на најреномираната музичко-сценска манифестација...

Отвори го пенџерчето…

Нашите инспектори се на терен и ги контролираат автобусите и оваа состојба, а истите тие ќе ги засилат нивните активности на терен. Ги повикуваме...

Светот што поскоро да ги отвори границите

Додека се борат да ја контролираат пандемијата, владите треба што побрзо да ги отворат границите, наместо да потклекнат пред ксенофобијата и национализмот Во моментов, тешко...

Трамп ја отвори Пандорината кутија на Блискиот Исток

Американската ликвидација на генералот Сулејмани ќе означи целосен пресврт во односите меѓу САД и Иран, и за долго време ќе оневозможи какви било корисни...

Ќе отвори ли 2020 година нови хоризонти за МПЦ?

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС, се осврнал и на прашањето за решавање на статусот на МПЦ во православниот свет...

„Импулс #вол13“ ја отвори сезоната на „Скопје танцовиот театар“

Во Музејот на современата уметност, со изведбата на претставата „Импулс #вол13“, „Скопје танцовиот театар“ во голем стил ја отвори сезоната на танцот 2019/2020. Уникатниот...

„Дејвид Коперфилд“ на Јанучи ќе го отвори „Лондон филм фестивал“

Адаптацијата на Дикенсовата приказна во која ќе се појави Дев Пател заедно со Тилда Свинсон, Хју Лори и Питер Капалди ќе ја има својата...

Изложбата на фотографии „Приватни демони“ на Маја Јаневска-Илиева отворена во МКЦ

  Во рамките на саемот на уметноста „Ин ситу“, вечерва во горното фоаје на МКЦ се отвори изложбата на фотографии со наслов „Приватни демони“ на...

„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

Фестивалот на европски долгометражен документарен филм „Седум величествени“ во Белград, на 9 април, ќе биде отворен со проекција на победникот на престижниот фестивал „Санденс“,...