Ознака: оркестар

Гостување на Меѓународниот камерен оркестар на Кампанија

Концерт на кој гостува Меѓународниот камерен оркестар на Кампанија од Италија, во кој учествуваат и македонски млади музичари членови на камерниот оркестар „Скопски солисти“,...

„Звукот на новата генерација“ во Филхармонија

Вечерва, во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Звукот на новата генерација“ со студенти од Факултетот за музичка уметност...

Ќе се формира оркестар за џез-музика

Владата донесе одлука за основање национална установа „Оркестар за џез-музика“, чија основна дејност ќе биде подготвување и јавно изведување висококвалитетни музички дела од областа...

Трубачите од раштиманиот балкански оркестар

Воените балкански оркестри ги вежбаат акордите на новите воени маршеви, чиј крај завршува со многу жртви и страдања на новите генерации, кои ќе ја...

Со концерт на градскиот оркестар на Скопје заврши „Кавадаречка културна есен“

Со целовечерен концерт на дувачкиот оркестар на градот Скопје синоќа заврши манифестацијата „Кавадаречка културна есен“ која на публиката ѝ донесе околу 35 интерсни културни...

Одличен концерт на камерниот оркестар на Музичката младина на „Охридско лето“

Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ во рамките на „Охридско лето“ го одржа традиционалниот концерт со младите и талентирани солисти, виолинистката...

Балканска музичка вечер во Кочани

Маестро Сашко Велков, еден од основачите на оркестарот „Дрим тим“, деновиве се претстави пред својата публика со два нови соло-проекта. Првиот е неговото најново...

Гудачкиот оркестар „Амаросо“ ги отвора „Есенските музички свечености“

Вечерва со почеток во 20 часот ќе почнат „Есенските музички свечености“, во Музејот на градот Скопје, со настап на камерниот гудачки оркестар „Амаросо“ од...

КОНЦЕРТ ПОД ХИПНОЗА

Вториот концерт за пијано и оркестар на Сергеј Рахмањинов (1873-1943) е, недвосмислено, легендарно дело на овој музички творец. Еден од омилените на репертоарот на...