Ознака: организатори

Истражуваме дали Западот стои зад бунтот на „Вагнер“, изјави Лавров

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, денеска изјави дека руските власти истражуваат дали западните специјални служби биле вмешани во саботниот бунт на платениците на...

Обука за волонтери организатори на фестивали

Двата македонски фестивали „Таксират“ и „Д фестивал“, заедно со фестивалите „Ипсигрок“ (Италија) и „Халдерн поп“ (Германија), како и повеќе општествени и музички организации од...

Филмови на автори што творат надвор од конвенциите

Никола Гоциќ и Марко Миличевиќ, организатори на „Киноскоп“ Никола Гоциќ и Марко Миличевиќ се организатори на „Киноскоп“, фестивал на аналогни и експериментални филмови од Белград,...

Геноцидот во Сребреница има индивидуални организатори

Во настапите на црногорските официјални лица за геноцидот во Сребреница внимателно е одбрана вербална тактика за негирање на геноцидот, за која новата влада се...

Милошевиќ и неговите разузнавачки структури и агентури се можни инспиратори, организатори...

Ниту 25 години по атентатот врз поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров, мотивите, нарачателите и извршителите на овој грозоморен чин, кој се случи во...

Организаторите на ЛОИ во Токио се „сериозно загрижени“

По ширењето на коронавирусот, Јапонците во повеќе наврати рекоа дека нема никакви планови за откажување на Игрите, а тоа е став и на Интернационалниот...

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на денешната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство соопштија дека ќе се бара проширување...