Ознака: орбита

Кина ќе гради сателитска констелација во ниската Земјина орбита

Кина планира изградба на констелација од нискоорбитни Земјини сателити, а првото лансирање ќе се случи во септември, дознава „Глобал тајмс“ од Кинеската вселенска научна...

Кинеската хиперсонична ракета би можела да ја заобиколи одбраната на Пентагон?

Лансирањето на хиперсонична ракета во орбитата на Земјата од страна на Кина покрена загриженост дека ривалите на САД брзо го надминуваат и заобиколуваат одбранбениот...

Која формула ќе ја катапултира државата во орбитата на просперитетни нации

Професори по економија препорачуваат партиите здраво да се зафатат со проучување на Кластерот бр. 3 од новата методологија за проширување на ЕУ и тоа...

Индија постави сателит во орбитата за набљудување на Земјата

Индија денеска успешно постави во орбитата нов сателит за набљудување на Земјата и уште 30 помали сателити што припаѓаат на осум различни држави. Ракетата на...

Сојуз успешно однесе метеоролошки сателит во орбитата

Ракетата Сојуз, која синоќа полета од Гвајана, успешно во орбитата го лансираше Метоп-Ц, метеоролошки сателит на европската агенција Еуметстат, одговорна за развој на метеоролошките...