Ознака: оган

Воениот оган на Блискиот Исток опасно се шири

Израел си даде рок од 24 часа да размисли дали да му одговори на Иран, откако Американците рекоа дека нема да им дадат поддршка на...

Кога „експертите“ си играат со оган

Ако сакаме да бидеме сериозна држава, не смееме да дозволиме уште еднаш да најдеме за виновник некој неидентификуван кабел. Белки нема да си дозволиме...

Коледарски оган

Како што наближуваше Коледе, така ние децата од нашата улица сечевме и носевме гранки за коледарски оган. Смрека, зеленика, прнар и други грмушести дрвја...

Израел го прифатил предлогот за прекин на огнот, Палестинците го одбиле

Израел се согласи на хуманитарен прекин на огнот на предлог на Египет, но палестинската организација Исламски џихад ја отфрли понудата, објави израелската телевизија Канал...

Олимпискиот оган денеска ќе пламне, но без публика

ВО ПРЕСРЕТ НА ЗИМСКИТЕ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО 2022 ГОДИНА Во пресрет на Зимските олимписки игри (ЗОИ и Параолимписки игри (ПОИ) во 2022 година во Пекинг,...

Русија бара итен прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Руското Министерство за надворешни работи ги повика инволвираните во конфликтот во Нагорно-Карабах веднаш да престанат со огнот и да започнат преговори за стабилизирање на...

Грција отворила оган кон цивилен чамец во Егејското Море

Грција отворила оган кон чамец што превезувал цивили покрај островот Родос во Егејското Море, изјави Командата на турската крајбрежна стража за „Анадолија“. Во соопштението командата...

Тетовци се забавувале и запалиле оган среде улица за време на...

СВР Тетово поднесе кривични пријави против Л.Ј. (35), У.С. (23), М.Ф. (30), А.П. (26), Ф.С. (51), Ф.С. (45), Ј.П. (33), Ј.С. (31), А.И. (30),...

Франција и Германија повикаа на прекин на огнот во Донбас во...

Страните на конфликтот во источна Украина треба да го положат оружјето и да го следат повикот за прекин на огнот од генералниот секретар на...

Автмобил излетал кај Долно Лисиче откако го пресретнале разбојници со автоматско...

Скопјанец на возраст од 20 години во полиција пријавил инцидент во кој додека возел бил пресретнат од вооружени лица. Според пријавата, настанот се случил на...