Ознака: николас мадуро

Мадуро сака поддршка од Кина на патот на Венецуела кон БРИКС

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро денеска изјави дека сака Кина да ја поддржи Венецуела во нејзините напори да се приклучи на групата БРИКС и додаде...

Како Мадуро го надитри Западот, помогнат од грешките на неговите непријатели

Во пресрет на десетгодишнината од вледеењето на венецуелскиот претседател Венецуелскиот претседател Николас Мадуро (60) ја очекува десетгодишнината од неговото назначување на функцијата, држејќи контрола над...

Британија го поддржа Гваидо во битката со Мадуро за венецуелското злато

Британскиот Врховен суд донесе одлука со која го отвора патот за лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гваидо да стекне контрола врз венецуелското злато во...

Мадуро попусто чека знак од Бајден

Седејќи во својата канцеларија во палатата Мирафлорес во Каракас, венецуелскиот претседател Николас Мадуро покажува непоколеблива самодоверба. Во 85-минутното интервју за „Блумберг“, тој вели дека...

Мадуро нуди нафта во замена за вакцини

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, навести дека Венецуела може да плати со нафта за да добие вакцини против коронавирусот. - Венецуела има цистерни со нафта...

Мадуро: Што очекува ЕУ кога се меша во внатрешните работи на...

Каракас никогаш повеќе нема да се согласи на компромиси или дијалог со ЕУ, доколку Унијата не ја промени својата политика за санкции, рече претседателот...

Венецуела нуди 500 илјади долари за информации за тројца колумбиски агенти

Венецуела нуди награда од 500.000 американски долари за веродостојни информации за тројца колумбиски агенти, за кои се вели дека се вклучени во заговарање терористички...

Мадуро ќе се повлече доколку опозицијата победи на парламентарните избори

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека е подготвен да се повлече ако опозициските сили на земјата победат на парламентарните избори на 6 декември,...

Мадуро доби нова шанса за враќање на златото на Венецуела

Британскиот суд му овозможи нова прилика на претседателот на Венецуела Николас Мадуро да го врати златото вредно околу две милијарди долари, кое се наоѓа...

Венецуела осуети саботажа на нафтените рафинерии, по неуспешниот заговор за соборување...

Главниот обвинител на Венецуела, Тарик Вилијам Сааб вчера изјави дека американски државјанин кој неодамна беше уапсен во Венецуела е обвинет за терористички заговор за...