Ознака: недоверба

Вистинското име на антиваксерството во Македонија е – НЕДОВЕРБА (во системот)

Социолозите и политиколозите отсекогаш тврдат дека довербата е фундаментот на едно општество! Онаму каде што нема искреност, чесност, одговорност и вистина, не може да...

Го поддржуваме „Отворен Балкан“, но во регионот сè уште постои недоверба,...

Американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, изјави дека земјите од балканскиот регион мора да имаат модели на соработка, истакнувајќи дека проектот „Отворен Балкан“ е...

Младите со билет во еден правец

Истражување: Кој е мотивот што 700 илјади македонски граѓани заминаа од државата од 2011 до 2019 година Истражувањето нотира неколку клучни причини за иселувањето, но...

Изгласана недоверба на црногорската влада предводена од Дритан Абазовиќ

Пратениците во црногорскиот Парламент доцна синоќа ѝ изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, по поднесената иницијатива од Демократската партија на социјалистите (ДПС)...

Пет партии бараат гласање за недоверба на Владата на Црна Гора

Пет опозициски партии во Црна Гора предводени од Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ денеска до Собранието поднесоа барање за гласање недоверба на...

ГЕРБ иницира гласање недоверба на владата на Кирил Петков

Заменикот-претседател на ГЕРБ, Томислав Дончев, на денешната прес-конференција соопшти дека неговата партија ќе иницира гласање за недоверба на владата на бугарскиот премиер Кирил Петков. Како...

Дипломатски невкус на граница на „циркус“

Изразената меѓусебна недоверба и вербалните напади и обвинувања на високи државни функционери имаат многу подлабоки последици од самоизразената интерперсонална недоверба, непочитување и навреди. Тие...

Опозицијата поднесе иницијатива за недоверба на Владата

На иницијативата се потпишани 61 пратеник. Според Деловникот на Собранието, седницата се одржува третиот ден од нејзиното доставување, односно в четврток, кога се очекува...

Изгласана недоверба на романската Влада

Парламентот на Романија денеска изгласа недоверба на конзервативната влада на премиерот Флорин Читу. „За“ недоверба на владата гласаа 281 од вкупно 446 пратеници. За предлогот...

Страв од зголемено влијание на големите сили и недоверба кон владите

Истражувањето спроведено во 53 земји, на повеќе од 50 илјади испитаници, за ставовите во врска со демократијата, пандемијата на ковид-19 и геополитичките теми, нарачано...