Ознака: најдобрите

Најдобрите фотографии во 2023

 „Нова Македонија“ секоја недела избира фотографија на неделата   Фотографијата секој вторник, на цела страница, ќе се објавува во печатеното издание и на веб-страницата на „Нова...

Најдобрите градови за соло патување

Самостојните патувања стануваат сѐ попопуларни, но важно е да се избере вистинската дестинација за такво патување. Експертите за патувања на компанијата „Виз ер“ составија...

Првпат кај нас фестивал на најдобрите настани

За првпат во Македонија ќе се организира фестивал на најдобрите настани за годината што изминала. Фестивалот БЕАМ (Best of event awards Macedonia) е по...

Избрани најдобрите спортисти на Македонија за 2022 година

Борачот Владимир Егоров во машка и стрелачката Оливера Наковска-Бикова во женска конкуренција се најдобри спортисти на Македонија во 2022 година во изборот на Агенцијата...

Британските и американските универзитети се меѓу најдобрите во светот

Рангирањето на „Тајмс“ на светските универзитети за високо образование е популарна листа што се објавува секоја година, која во 2023 година вклучува 1.799 универзитети...

За маките на најдобрите студенти

Во почетокот на писмово испраќам срдечен поздрав до Кате Антевска и Ѓоко Здравевски, најдобрите студенти од своите генерации. Тие се убав пример на извонредни...

Најдобрите серии што дебитираа во 2021 година

Ова беше година на благи, но пријатни изненадувања. Најдобрата серија на сите времиња - како и да е, според „Нетфликс“ беше „Игра со лигни“,...

Читајте ги најдобрите раскази секоја среда во ЛИК

Врачени наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ, ги избравме најдобрите автори...

Ги избравме најдобрите приказни за 2021 година

Резултати од Конкурсот за краток расказ на „Нова Македониjа“ По речиси едномесечно разгледување и препрочитување на пристигнатите над 200 ракописи на годинашниот Конкурс за краток...

Најдобрите филмови по вистински приказни за 2020 година

„Последната целосна мерка“ Оваа воена драма ја раскажува вистинската приказна за виетнамскиот воен херој Вилијам Х. Питсенбаргер (во филмот го глуми Џереми Ирвин), американски авијатичар...