Ознака: мораториум

Здружението на историчарите бара враќање на Историјата за шесто одделение и...

Здружението на историчарите на Македонија денеска со соопштение реагира поради отсуството на Историјата во наставните програми за шесто одделение и бара мораториум на Концепцијата...

Демократски сојуз бара мораториум на проектот „Бехтел и Енка“ додека не...

Демократскиот сојуз инсистира Државниот завод за ревизија да изврши ревизија над досегашните активности во врска со изградбата на коридорите 8 и 10 д. Прво, дали...

Уставен го укина мораториумот за градба во Центар

Уставниот суд повторно донесе времена мерка за укинување на мораториумот за градба во општина Центар, по иницијатива на двајца граѓани од Охрид. Ова значи,...

Мораториум за сите партиски активности до 22 март

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово на средба со лидерите на политичките партии договорил мораториум за сите партиски активности поврзани со изборите до 22 март. Претседателите...

Макрон не отфрла воведување мораториум за проектили во ЕУ?

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека е подготвен да го разгледа предлогот на рускиот колега Владимир Путин за воведување мораториум за распоредување проектили со...

Мораториумот за изградба на Алипашината џамија не се почитува, охриѓани загрижени

Исламската верска заедница останува на ставот дека градежните активности на Алипашината џамија ќе продолжат и дека нема да прават компромис околу висината на минарето И...

Граѓаните бараат мораториум на ГМО-храната

Постојат сериозни научни студии, кои ја докажуваат штетноста од ГМО-храната врз човековото здравје, природата и локалното земјоделство, истакнуваат од неформалната група граѓани и организации...