Ознака: мнр

МНР чека информации од Авганистан за веста за убиен македонски државјанин

Министерството за надворешни работи соопшти дека испратило барање за официјална информација до авганистанските институции во врска со веста дека македонски државјанин е киднапиран и убиен...

МНР: Македонски државјани не побарале помош по пожарите во околината на...

Заклучно со 15:00 часот, македонски државјани не се обратиле за помош во нашата Канцеларија за врски во Атина, соопштија денеска од македонското МНР. Наведуваат дека...

Договорот од Преспа се дискутира во грчкото МНР

Во присуство на шефот на грчката дипломатија и неговите заменици, американскиот амбасадор во Атина, професори, амбасадори, новинари, во грчкото МНР се дискутира за Договорот...

Бугарското МНР ја поздрави поканата до Македонија за НАТО

Ја поздравуваме одлуката од самитот  на НАТО за почнување разговори со Република Македонија за приклучување кон Алијансата - решавачкиот чекор кон нејзината евроатлантска припадност, се...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во...

Грчки владин претставник: За жал некои играат игри

Некои, за жал, инсистираат да играат игри, коментира грчки владин претставник за грчката новинска агенција АНА-МПА, во врска со вчерашното соопштение од македонското МНР. -...

МНР: Квалитетно и трајно решение е поважно од роковите

Квалитетот на текстот на договорот и потребата од постигнување на трајно и одржливо решение прифатливо за двете страни, се далеку поважни од потребата процесот...

МНР: Македонските државјани утре да ги избегнуваат протестите во Грција

Министерството за надворешни работи упати предупредување до македонските државјани кои утре планираат да патуваат во Грција да ги избегнуваат местата на одржување на најавените...

Димитров: Очекуваме датум за преговори со ЕУ

Евроинтеграцијата е најдобриот инструмент што го има ЕУ за да им помогне на оние кои сакаат да се променат и да направат реформи, истакна...

МНР: Потрошени 40 милиони евра за дипломатски-конзуларни претставништа

Државниот секретар во МНР Виктор Димовски на денешниот прес изјави дека изминативе десет години се направени серија пропусти, незаконитости и потрошени огромени средства од...