Ознака: мнр

Средби на Димитров со Катругалос, Сијарто, Блок и Залкалиани на маргините...

На вториот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на маргините од министерскиот состанок на НАТО, до сега, оствари...

МНР: Протестна нота за унгарскиот амбасадор поради бегството на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски. Целта на...

И МНР потврди дека Груевски е во Будимпешта

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Република Унгарија во Скопје, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, со...

МНР постапува за верифицирање на информацијата дека Груевски е во Унгарија

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно своите надлежности и во координација со надлежните институции во земјава шпоставува со цел да се верифицира информацијата...

МНР ги отфрла руските наводи во врска со гласањето за уставните...

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла наводите и квалификациите изнесени во коментарот на Департманот за информирање на Министерството за надворешни...

Руско МНР: Мнозинството во македонскиот парламент обезбедено со уцени, закани и...

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека гласањето во македонскиот парламент, со кое е обезбедена поддршка за почеток за уставни измени заради имплементација...

Пари од грчки тајни фондови за македонски медиуми?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

МНР: Двајца македонски државјани загинаа во сообраќајката во Србија

Македонското Министерство за надворешни работи попладнево информираше дека добило телефонска потврда од полицијата во Јагодина, Србија, дека во денешната сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш,...

Формирање грчки совет за национална безбедност

Совет за надворешна политика во грчкото МНР, под претседателство на шефот на грчката дипломатија, го отвори патот за формирање совет за национална безбедност на...

Захарова: Вашингтон го води светот кон работ на бездната

Постапките на САД во Сирија го водат светот до работ на бездната, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. Таа рече дека...